Adıyaman’ın Besni ilçesi Güneykaş köyünde üzerinde ördek figürü bulunan tarihi bir mozaiğe rastlandı Adıyaman Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, İl Jandarma Komutanlığı ile Besni İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan ortak çalışma sonucunda Besni ilçesi Güneykaş köyü kırsalında üzeri doğal sebeplerle açılan ördek figürlü mozaik bulundu.Ekipler yürüttükleri çalışmanın ardından durumu, Müze Müdürlüğüne bildirdi. Müze ekiplerince yapılan incelemede mozaiğin, Bizans Dönemi’ne ait ördek figürlü tarihi eser olduğu belirlendi. Bulunan mozaiğin, Müze Müdürlüğüne teslim edildiği belirtildi.
adıyaman, anadolu'nun en eski yerleşim merkezlerinden biri. geçmişinin milattan önce 40 yıllarına kadar dayandığı söyleniyor. dolayısıyla şehirde halen daha tarihi eser bulunabilir. kentte var olan tarihi yapılar ve doğal anıtlar da gün yüzüne çıkmamış tarihi eserlerin olabileceğini destekliyor.

özellikle nemrut dağı'nı düşünürsek şöhreti türkiye sınırlarını aşıyor. bunun gibi daha pek çok tarihi güzellikleri sayabiliriz: örneğin perre antik kenti, cendere köprüsü, kahta kalesi ve diğerleri. dolayısıyla adıyaman'da bulunan bizans dönemine ait ördekli mozaik gibi daha farklı tarihi eserlerin bulunduğu haberleriyle karşılaşabiliriz.