İngiliz tüccarların Çinlilere afyon satması sonucunda başlıyor. I. ve II. Afyon Savaşları olmak üzere iki kısım halinde savaş yapılıyor.

Afyon Savaşı; İngiltere, 48 gemiyle Çin kıyılarına geliyor. Kuzeyde Zhejiang Bölgesi’nde bulunan Dinghai’ı alarak Tianjin’e kadar geliyorlar. İngiltere'nin hızla ilerlemesi Çin Hükümetinin gözünü korkutuyor. İngiltere'yle barış antlaşması yapmak istiyorlar.
İngiliz Hükümeti, Guangdong’tan geri çekilmelerine karşılık Lin Zexu’nün görevden alınmasını talep ediyor. Taleplerinin kabul edilmesi üzerine geri çekiliyorlar. Ancak 6 ay sonra Hong Kong'a saldırıyorlar. İç çatışmalardan dolayı Çin ordusu güçsüz olduğu için güçlü bir direnişle karşılaşmıyorlar.
İngiliz ordusu Guangzhou'yu ele geçiriyor. Dinghai, Zhejiang, Zhenhai ve Ningbo gibi yerlere de saldırmaya başlıyorlar. Shanghai'de bulunan Wuson Kalesi'nin güçlü direnişiyle karşılaşıyorlar. Bu kaleyi ele geçiremeden Nanjing'e ulaşıyorlar.

İngilizlerin baskın saldırıları karşısında hazırlıksız yakalanan Qing Hanedanlığı barış istemek zorunda kalıyor. İki ülke arasında "Nanjing Antlaşması" yapılıyor.

Afyon Savaşı; İngiltere, Fransa ile birlik olarak Kanton’u ve Tianjin yakınlarında bulunan Dagu kalelerini ele geçiriyor. İki devlete karşı gelemeyeceğini anlayan Qing Hanedanlığı barış istiyor. İngiltere, Fransa ve Çin arasında Tianjin Antlaşması imzalanıyor.
İngiltere, yeni istekler öne sürerek Dagu Kalesine saldırıyor. ilk saldırı sonucunda büyük kayıplar vererek geri çekiliyor. Fransa birlikleriyle birlikte tekrar saldırıp kaleyi ve Tianjin'i ele geçiriyor. Bunun üzerine Çin, İngiltere, Fransa, Rusya arasında Pekin Antlaşması imzalanarak, savaş sona erdiriliyor.