görsel

Beforeigners A.B.D'nin önde gelen ücretli tv kanalı HBO'nun Norveç yapımı dizisidir.21 Ağustos 2019 'da yayınlanmaya başlayan dizi özellikle konusu itibariyla dikkat çekti.İlk sezonu 6 bölümden oluşan dizinin 2.sezon onayı alıp almadığı henüz belli değil.Bilim-kurgu/suç temalı dizide birbirinden farklı iki dedektifi merkezine alıyor.Dizinin başrollerinde Krista Kosonen'i ve Nicolai Cleve Broch'u görüyoruz.
Norveç'in başkenti Oslo'da denizde bir gece ansızın 3 farklı zamandan gelen İnsan'lar belirir.İlk grup Tarih öncesi İnsanlar, 2. Vikingler zamanından ve 3.ise 19.yüzyıl gelen İnsanlar.Sadece Oslo'da değil Dünya'nın çeşitli bölgelerinde de aynı durum söz konusudur.Bu gelişler başlarda panik havası yaratsa da zamanla bu İnsan'ların bizim dönememize uyumları nispeten sağlanır.Bir gün deniz kenarında eski dönemlerden geldiği düşünülen bir kadın cesedine rastlanır.Bu davayı araştırmak için günümüzden bir dedektif ile Viking döneminden bir gelen dedektif görevlendirilir.Ve hikaye başlar.
Dizinin başlangıç müziği dikkat çekici.Bobby blue band'e ait 1974 tarihli single Ain't No Love İn The Hard Of The City uzun süre listelerin bir numarasından inmemişti.Dinlersiniz belki diye.