görsel

Psikolojiyle uzaktan yakından ilgiliyseniz karşınıza psikomitolojik terimler mutlaka çıkmıştır. Psikolojik bir rahatsızlık olan Cassandra Sendromu veya Cassandra kompleksi, adını mitolojik bir hikayeden almıştır.

Göz kamaştıran bir güzelliğe sahip olan Cassandra, geleceği görmek ve rahibe olmak istemektedir. Tanrı Apollon tarafından güzelliği fark edilen Cassandra’ya sonunda bir teklif sunulur. Apollon ile birlikte olma karşılığında geleceği görme yeteneğine sahip olacaktır. Teklifi kabul eden Cassandra’nın ağzının içine tüküren Apollon bundan sonra geleceği görebileceğini söyler.

Ancak rahibe olmak isteyen Cassandra anlaşmayı bozarak Apollon ile birlikte olmaz, bu duruma kızan Tanrı Apollon Cassandra’yı lanetleyerek geleceği görse bile kimsenin ona inanmamasını sağlar.

Gelecekte olacak olan tüm felaketleri, Truva savaşını görmesine rağmen kimseyi inandıramayan Cassandra yaşananlardan çok etkilenmiş ve çok acı çekmiştir. Psikolojideki adını bu hikayeden alan Cassandra sendromu kötü olayları önceden gördüğünü ileri sürerek başkaları tarafından inanılmayan sonrasında kötü olayların gerçekleşmesiyle yaşanan durumdur.

12 Maymun filmi Cassandra sendromunu en iyi özetleyen filmlerden birisidir.