KİMLİK YÖNETİM SİSTEMİ
EnGerek
https://github.com/Pardus-Engerek/engerek
görsel


ENGEREK KURULUM PAKETİKURULUM DÖKÜMANI
Kimlik Yönetim Sistemi Neden Gereklidir?
Kamu kurumları, üniversiteler, büyük ticari kurumlarda genel olarak, BT sistemlerindeki kullanıcı hesaplarının yönetilmesi, sistemlerdeki yetki-rollerin doğru ve zamanında tanımlanması, emeklilik, ayrılma, tayin-terfi durumlarında hesapların kapatılması veya eski yetkilerin kaldırılması, şifrelerin yöneticiler tarafından belirlenmesi ve bilinmesi, yetkilerin ve hesaplar üzerindeki hareketlerin denetlenemez olması gibi ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Bu tarz durumlar, ciddi veri sızıntılarına yol açabilmektedir. Kimlik Yönetim sistemi ile kullanıcı hesaplarının yönetimi, merkezi ve daha güvenli hale getirilerek güvenliğin artırılması, yukarıdaki sorunların çözümlenmesi, zaman ve iş gücü maliyetlerinin azaltılması mümkün olmaktadır.

Kimlik Yönetimindeki Zorluklar

Yönetim sorunları: Çok çeşitli BT uygulamaları, birden fazla rol ve kullanıcıların olması yönetimi oldukça zor hale getiriyor.
Güvenlik sorunları: Yönetimin zorluğu güvenlik açıklarına yol açabiliyor. Örneğin, kaçak hesaplar oluşabiliyor.
Karmaşıklık: Birden fazla uygulamayı yönetmek oldukça karmaşık hal alıyor.
Verimsizlik: Kimliklerin yönetimi oldukça verimsiz ve zaman kaybına yol açan bir hale gelebiliyor.
Kullanıcı açısından sorunlar: Yeni bir çalışan işe başladığında bir anda birden fazla hesap açmak zorunda kalıyor. Bunları tek bir merkezden ve self servis olarak yapamıyor olması işini oldukça zorlaştırıyor.
Yasal uyumluluk sorunları: Kimlik yönetiminin yasalara uygun bir şekilde idare ediliyor olması gerekmektedir.
Engerek Nedir?
Engerek, Web tabanlı geliştirilmiş bir kimlik yönetim sistemidir. Java programlama dili ile geliştirilmiştir. Temel hedefi kurum kullanıcılarını ve hesaplarını merkezden yönetmektir. Açık kaynaklı olarak geliştirilmiştir. Tomcat uygulama sunucusu üzerinde çalışmakta, kimlik deposu olarak MariaDB / MySQL / PostgreSQL veritabanlarını desteklemektedir.

Hesap yönetimi yapmak üzere, OpenLDAP gibi dizin sistemleri, MS Active Directory / MS Exchange, MariaDB / MySQL / PostgreSQL veritabanları, özel veritabanı tabloları, Pardus da dahil olmak üzere Linux işletim sistemleri için bağlayıcılar sağlanmıştır. Engerek içerisinde diğer BT sistemleri ile entegrasyon için hazır konnektörler bulunmaktadır. Bu sayede BT uygulamalarını kolay bir şekilde EnGerek’e entegre ederek kullanıcılar yönetilebilmektedir.

EnGerek
bir tür zehirli yılan cinsidir. geceleri avlanırlar. 50-70 cm arasında uzunluğa sahip olabilirler.