Almanca "Geheime Staatspolizei" tamlamasındaki isimlerin baş harflerinden (Ge-sta-po) oluşan "Gizli Devlet Polisi" anlamına gelen kısaltma. Merkezi Berlin'de bulunan örgüt, Nazi Almanyası ve Almanya'nın işgal ettiği bölgelerde faaliyet göstermiştir.

3. imparatorluk döneminde 1933'te Hermann Göring tarafından Prusya polis örgütlerinin tek bir yapıda birleştirilmesi ile kurulmuştur. 1934'te ulusal lider Heinrich Himmler'in idaresindeki "es-es" diye bildiğimiz Schutzstaffel'e (SS) (Muhafız Birliği/Koruma Timi) bağlanmıştır. 1945'te dağıtılmıştır.

Sanılanın aksine çok fazla elemanın çalıştırıldığı bir örgüt olmamasına rağmen almanların birbirini (asıl ya da asılsız) ihbarları sonucunda ülkede çok büyük bir nüfuz elde etmiştir. Gizli servisi harekete geçiren istihbaratın yüzde 80'i vatandaşlardan gelen ihbarlar, yüzde 10'u diğer devlet birimlerinden ve yüzde 10 kendi faaliyetleri sonucu elde ettikleri imiş. Örneğin Stettin ve Frankfurt am Main şehirlerinde 41 memur, 4 milyon nüfuslu aşağı ren bölgesini kontrol etmek için düsseldorf'ta 281 memur görevli imiş. Yani örgütün esas gücünü faşist rejim tarafından beyni yıkanmış rejime körü körüne bağlı bilinçsiz bir güruh oluşturuyormuş. Almanya canavarını kendi yaratmış.

Savaş sırasında nazi rejimine karşı Münih'te faaliyet gösteren ve çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu "beyaz gül" grubunu ve başlattıkları gizli direnişi ellerindeki bütün gücü kullanarak bastırmış ve direnişe üye olanları yakalayıp idam edilmelerini sağlamıştır. Savaş öncesi ve sonrası dönemde nazi rejimine muhalefetin yok edilmesi ve Hitler'e yapılan suikastların araştırılması ve yapılacakların önlenmesinde büyük rol üstlenmiştir.

Üst düzey yetkilileri, savaş sonrası Nürnberg Uluslararası Askeri Ceza Mahkemesi'nde yargılanmış ve 12'si asılarak ölüme, 3'ü ömür boyu hapse, 4'ü hapse mahkum edilmişlerdir. 3 yetkili ise beraat etmiştir. Örgütün kurucusu Hermann Göring'in bir asker gibi idam mangası tarafından tüfekle idam edilme talebi reddedilmiş, o da gizli bir şekilde kalem içerisinde hücresine sokturduğu potasyum siyanür hapını içerek asılacağı günden bir gün önce intihar etmiştir.