görsel


Bu kitabı okumam biraz kaotik bir sürecin sonucunda gerçekleşti. Öncelikle basılı almak istedim. Basımı yoktu. İkinci elleri de el yakıyordu. Gene param olsa verirdim de parasız zamanlarıma geldi. Sonrasında bir araştırma işine giriştim. Şöyle ki yayınevi batmış. Bu yüzden yeni basımı olmuyormuş. Başka bir yer satın almadı sanırım haklarını.
Kısa bir ulaşma çabası anlatımından sonra gelelim kitaba. 3 Idiot’u izleyenler bilir. Hatırlar yani. Orada bir bölüm geçer. Biz mezun olmak için okuduk o ise sadece öğrenmek için. Kitabın kahramanı Roark da işte öyle bir tip. Mimarlık okuyor ve üçüncü sınıfta dekanla tartışıp okulu bırakıyor. Mimarlık konusunda alacaklarını aldığı kanaatinde. Elinde diploma yok, para pul hak getire. Yine de Roark ilkelerinden ödün vermeden bata çıka bir dizi olaylar yaşıyor. İtiraf edeyim batma kısmı birazcık fazla.
Kitabın yazarı Ayn Rand, yanılmıyorsam kadın filozof. Pek ender rastlanan bir durum bu. Ve olay örgüsü, karakter olsun muazzam iş çıkarmış. Kitapta geçen bazı sözler çerçevelenip duvara asılacak cinsten.
Kitap hakkında çıkan çok fazla bilgi vermek istemiyorum. Okumanızı önerebilirim. Takdir size kalmış.

OKUMAK İÇİN