IDEA Universal (Uluslararası Kalkınma ve Çevre Derneği), 2016 yılında Hayri Dağlı öncülüğünde daha iyi, adil ve barışçıl bir yeryüzü hayal eden gönüllüler tarafından kuruldu.

Şeffaflık, katılımcılık, hesap verebilirlik, tarafsızlık ve bağımsızlık IDEA Universal Derneği’nin en önemli ilkeleridir. Yeryüzünün su, gıda, enerji ve eğitim sorunlarını sürdürülebilir biçimde çözmek için yenilikçi ve bilimsel programlar yürütür. Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) danışman üyesidir.

IDEA Universal, sahada yürütülen programlarda halk ile birlikte toplumun yerel ihtiyaçlarına yönelik kalıcı çözümler üretir. Gerçekleştirdiği projelerinde, yerel yönetimler dahil olmak üzere birçok uluslararası sivil toplum kuruluşu ile birlikte çalışmanın gücüne inanır.

Tanzanya, Madagaskar, Nepal, Zanzibar, Senegal ve Gambiya’da 150.000 kişiye sürdürülebilir ve kalıcı; su, gıda, enerji, gelir ve eğitim imkanı sağlamıştır.

IDEA Universal’in başarı hikayesi TRT “Su Savaşları” belgesel dizisine konu olmuştur. İzlemek için tıklayınız.

Hayri Dağlı’nın, 2014 yılında kent yaşamını geride bırakarak Afrika’ya taşınıp 1 doların altında yaşam hikayesini buradan okuyabilirsiniz.

sitesi