kokulu bir çiçek türüdür. ayrıca tohumları kebapçılarda,işkembecilerde yemekten sonra verilir. tadı acıdır ama ağız kokusunu geçirir. dilimize sanskritçe kulağa takılan çiçek mânâsındaki kernpehûl kelimesinden gelen çiçek adı. farsça'ya kernful ve karanfül şeklinde geçmiştir.
Ana vatanı Endonezya'dır. Faydalarını şöyle sıralayabiliriz.

1. SİNÜS ENFEKSİYONLARI

Çalışmalar, karanfil çayının ve aktif bileşenlerinin sinüslerdeki iltihaplanmanın hafifletilmesine yardımcı olabileceğini ve aynı zamanda semptomlara neden olan enfeksiyonu tespit etmekte işe yaradığını ortaya koydu.

2. SİNDİRİM

Karanfil çayı, bağırsak hareketlerini hızlandırır ve kabızlık, iltihaplanma gibi problemlere engel olur.

3. ATEŞ

İçeriğindeki iltihap önleyici bileşenler sayesinde ateş düşürücü özelliği de bulunur. Karanfil çayı, alternatif tıpta da bağışıklık sistemini güçlendirmek ve ateş düşürmek için kullanılmıştır.

4. BAĞIRSAK PARAZİTLERİ

Bu çay anti-bakteriyel, mantar önleyici ve parazit önleyici özelliklere sahiptir. Bağırsak parazitlerini yok etmede büyük rol oynar.

KARANFİLİN BU ETKİLERİNİ KİMSE BİLMİYOR!

5. KİREÇLENME

Karanfil çayı, eklem hastalıklarına ve ağrılarına da iyi geliyor. Eklem iltihaplarının tedavisinde kullanılıyor.

Karanfil Çayının 7 Harika Etkisi

6. KİLO VERME

Metabolizmayı uyarabilen ve temel besinleri sağlayabilen herhangi bir çay kilo vermeye yardımcı olabilir. Karanfil çayı da bunlardan biridir.

7. CİLT SAĞLIĞI

Bu çay, içerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde kırışıklıkları, yaşlılık belirtilerini ve cilt lekelerini azaltma özelliğine sahip.