Kolonya

Osmanlı topraklarına girişi 2. Abdulhamid döneminde olan kolonya, kayıtlara göre ilk olarak 1700’lerde Köln’de imal edildi. Tıbbi alanlarda kullanmak için üretilen kolonya, şimdi dünyanın en yaygın ürünlerinde başı çekiyor.

İlk ne zaman üretildiği kesin bilinmeyen ancak kayıtlarda 1700'lerde Almanya Köln şehrinde imal edildiği yazılan ‘kolonya' dünyanın en yaygın ürünleri arasında başı çekiyor. Yüzde 80-96’sı etil alkol, kalan kısmı ise su ve esanstan oluşan kolonya, ağzı kapalı ve güneşten uzak kaldığı sürece ortalama 5 yıl bozulmadan kullanılabiliyor.
İçeriğindeki etil alkolün derecesi ve koku verici esans çeşidine göre isimlendirilen kolonya; önceleri tıbbi malzeme olarak kullanıldı. Antiseptik özelliğinden ötürü ağız çalkalamada, yara temizliğinde kullanılan, kas ve eklem ağrıları için bir friksiyon solüsyonu olan kolonya, hoş kokusu ve ferahlatıcı özelliğinin ağır basması üzerine parfümün tahtını da sallamaya başladı.

Kolonya; ekonomik ve pratik oluşu nedeniyle pahalı parfümlere alternatif oldu, varlıklı kimselerin de tercihleri arasında yer aldı.