arkadaşlar şimdi kore ile kastedilen güney kore oluyor. aklıma ilk gelen özellikleri yazacağım. çin dizisi için de yapabilirim bu başlığı. unuttuğum ya da eksiğim, hatam varsa düzeltin ekleme yapın. rica ederim.

1. oppa: kore'deki kızların abilerine veya erkek arkadaşlarına kullandığı hitap. her zaman ağabey diye çevrilemez. aslında bence tam olarak türkçe karşılığı da yok ama neyse.

2. unni: kabaa iki kızdan küçüğü büyüğüne der. ve evet kısaca abla diye çevrilebilir.

3. acuşi /ahjussi kızların saygı ifadesi olarak erkeklere kullandığı bir hitap. yaşça epey büyük erkeklere diyebiliriz.

4. hyung: iki erkekten küçüğün büyüğe hitabı. bir nevi abi, kanka, dostum.

5. genelde diziler on altı bölümdür. bu normali. bundan az veya çok fazla bölüm de olabilir.

6. pasaklı, çok yiyen kızlara âşık olur erkekler. (kore'ye taşınmak lazım ama.)

7. dizilerde aile bağları güçlüdür ve aile kavramının altı çizilir her fırsatta.

8. eve girerken ayakkabı çıkar ve terlikle girerler. (masada yemek yeme, evde ayakkabı ile sözde gelişmişlik algısı olanlara kapak yapalım. modernite için bunlar ölçüm değil.)

9. bakın gene normalden bahsediyorum. dizilerde öyle amerikanvari bir ağdalı cinsellik işlenmez. şimdi biri çıkıp artı on sekiz dizisi, filmi var demesin. evet, var. genelde dizide ufak bir öpüşeleer olur. buseler kondurulur o kadar.

10. türkiye'de tam olarak resmi bir araştırma olmasa da lise ve üniversite başlangıçlı yoğun bir fanları vardır. benim tahminim ki tamamen kafadan atıyorum 2 milyon vardır.

11. öyle güzel yemek yeme sahneleri vardır ki insanın bir noodle alıp gömesi gelir. diğer yemekleri tıka basa yiyesi gelir. bence damak tadımıza uygun değil.

12. yemek demişken izleyen herkeste bir yemek çubuğu sevdası gelişir. şimdilik bende sadece ahşap var ama parayı buluna metal de alasım var.

13. dizilerdeki erkekler genelde zengin, zenginlikten sıkılmıştır bir fakir kızı gelse de ona körkütük aşık olsam, aşağılık heriften âşık guruya evrilsem diye bekler. (tanıdık mı geldi?)

14. türkiye'de fans siteleri, forumları, grupları vesaire vardır. oradan tanışıp kaynaşırlar. geneli kızlardan oluşssa da erkekler de varıdr. hatta efsanevi yeppuda forumunun kurucusu bir erkektir. ve korenaturk'u bir erkek kurmuştur. bu neden kadın şair daha az olayına dönecek ama. e ne yapalım bayanlar sahalara geç girişler. ataertklik zıkbırtısının günahı boynuna.

benim aklıma gelenler bunlar. hatamız olduysa affola.