ülkeler arasındaki diyaloğu güçlendirmeyi, Ukrayna'nın Avrupa Birliği ve NATO'ya entegrasyonunu desteklemeyi ve Ukrayna'daki Rus saldırganlığına ortaklaşa karşı koymayı amaçlayan; Litvanya, Polonya ve Ukrayna arasında siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal işbirliği amacıyla kurulan üçlü bir bölgesel ittifaktır.

Lublin Üçgeni ülkeleri, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün uluslararası kabul görmüş sınırlar içinde yeniden tesis edilmesini desteklediklerini belirttiler ve buna karşı Rusya'nın saldırısına son verilmesi çağrısında bulundular. Lublin Üçgeni, Ukrayna'ya NATO tarafından güçlendirilmiş bir ortak statüsü verilmesini destekliyor ve Ukrayna'ya bir NATO Üyelik Eylem Planı vermenin bu yöndeki bir sonraki gerekli adım olduğunu belirtiyor.

Üçlü format, üç ülkenin geleneklerine ve tarihsel bağlarına dayanmaktadır. İlgili ortak bildiri 28 Temmuz'da Polonya'nın Lublin kentinde bakanlar tarafından imzalandı. Lublin, o zamanlar Avrupa'nın en büyük eyaletlerinden biri olan Polonya-Litvanya Birliği oluşturan ortaçağ Lublin Birliği'nde bir ipucu olarak seçildi.

Böyle bir organizasyon yaratma fikri, Viacheslav Chornovil tarafından seslendirilen Adam Czartoryski'ye ait.