görsel
MSN, Microsoft'un internet tabanlı hizmetlerini yürüttüğü kurumudur. MicroSoft Network kelimelerinin kısaltılmış hâlidir. 24 Ağustos 1995 tarihinde Windows 95 işletim sistemi ile birlikte çıkmıştır ve ilk kez MSN Dial-up adında bir çevrimiçi hizmet olarak başlatıldı. 2006 yılında MSN hizmetlerinin çoğu Windows Live bünyesine katılarak yeniden adlandırılmıştır.URL
msn.com/tr-tr/
Slogan
"Explore the possibilities"(Olanakları keşfedin)
Ticari?
Karışık
Site türü
Web Portalı
Kayıt
İsteğe bağlı (Microsoft Account)
Programlama dili
ASP.NET
Sahip
Microsoft
Başlama tarihi
24 Ağustos 1995
Alexa
artış 34 [1]
Geçerli durum
Çevrimiçi

MSN'in eski logosu
Bir ara MSN Compaq ve eMachines ile birlikde MSN Companion adında bilgisayar da üretmişdir. Ek olarak, İnternet servis sağlayıcısı olarak da hizmet verir. Ayrıca Microsoft hesabı hizmetinin belkemiğidir. 2009 yılında Birleşik Krallıkda çevrimiçi video on demand projesi olan MSN Video Player hizmeti de gösterdi. iLoo internet projesi, IRC protokülü için bir uzantı olan IRCX hizmeti, uygulamalı bir araştırma grubu Microsoft adCenter Labs, yayıncının reklam sunumu uygulaması olan Microsoft pubCenter de sunuldu. MSN Chat, Windows Chat, Microsoft V-Chat, Microsoft Chat gibi chat hizmetleri sunuldu. Çin için ayrıca olarak MSN China sitesi tanıtıltı. Nine.com.au, Expedia websitesi, MSNBC, NBCNews.com, Sidewalk.com siteleri, Slate dergisi de MSN ile ilişkili olmuşdur. Google'ın arama motoru teknolojisindeki tekelini kırmak ve arama motoru piyasasından pay kapmak amacıyla MSN Search hizmeti geliştirilerek hizmete sunuldu. Arama motoru hizmetinin yanı sıra bir portal olarak haber, video, yaşam gibi çeşitli konularda gezginlerine çeşitli bilgiler sağlar.[2] Hem de, emesene isminde özgür ve ücretsiz bir MSN istemcisi bulunuyor. MSN-nin MSN Oyunlar, MSN Seyahat, MSNBC, MSN Grupları, MSN Müzik, MSN Soapbox, Windows Live Spaces, MSN QnA, MSN TV, MSN WiFi Hotspot, Xinmsn gibi eğlence hizmetleri vardır. Ayrıca, haber, hava, spor, finans, seyahat, yiyecek & içecek ve sağlık & fitness gibi uygulamaların dahil olduğu MSN uygulamaları da vardır. Haber, hava, spor ve finans Bing olarak yeniden markalaşdı, geri kalanları ise Windows 10-da durduruldu.

Bundan başka, MSN-nin chat ve sohbet odası hizmeti MSN Chat, FM radyo hizmeti MSN Direkt, dijital multimedya ansiklopedi Microsoft Encarta, Wi-Fi hizmeti MSN WiFi Hotspot hizmeti bulunuyordu.

MSN Messenger hizmeti Microsoft'un 1999'dan 2005'e kadar geliştirdiği anında iletileşme servisi idi. Şubat 2006'da Microsoft'un çevrimiçi hizmet ve yazılım dizisi Windows Live'in bir parçası olarak Windows Live Messenger olarak ismi değiştirilmiştir. Windows Live Messenger, en çok kullanılan anında mesajlaşma, sesli-görüntülü iletişim ve dosya transferi programlarından biri olsa da MSN Search gibi diğer hizmetler fazla tutulmamıştır.