1957 doğumlu ve nobel edebiyat ödülü alan tek yazarımız. 22 yaşında başladığı yazarlıkta bugüne kadar 21 yayınlanmış, roman, ani, hikayesi bulunmaktadır. cevdet bey ve oğulları ile başladığı bu serüvende bana göre en güzel kitaplarından biri de buydu. yeni hayat, kara kitap ve benim adım kırmızı da benim en sevdiklerimden. kar kitabını okuyamayarak başladım okumayı bırakmaya, sonrasında masumiyet müzesi ile bir girişimde daha bulundum başarılı olamadım, Resimli İstanbul - Hatıralar ve Şehir kitabı ise inceledim ve bugüne kadar basılmış en saçma kitap olarak değerlendirdiğim kitap oldu.

nobel edebiyat ödülü almıştır dedim ya, 2006 yılında aldı bu ödülü, bugüne kadar hiç bir türk alamamıştı bu ödülü, sonrasında da hala alamadı. biraz da almadan önceki son dönemlerde konuşmaları ile siyasi görüşlerini düşündüğümüzde toplumu ikiye böldü ödülü alması. bir çok kimse türkiye aleyhine konuşmasa hiç bir zaman alamayacağını,yaşar kemal'in bu nedenle alamadığını söylüyordu. dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Orhan Pamuk'u ödülü aldığı zaman tebrik etmişti.

bugün ise ortalık yine karıştı, cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, 1995 yılında Sırplar tarafından Bosna-Hersek'in Srebrenitsa kentinde yapılan soykırımı inkar eden ve Sırp savaş suçlularını savunan yazar Peter Handke'ye Nobel Edebiyat Ödülü'nün verilmesine tepki gösterirken "Nobel ne olduğunu ortaya koydu. Nobel kendini tüketmiş, kendini bitirmiştir. Nobel tamamıyla ideolojik davranan bir kurumdur. Benim için Nobel'in hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Böyle bir zalime ödül vermekle buna ortak olmuştur. Bu tür bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil. Bu sadece şu anki ödülde değil ki bundan önceki ödüllerde buna dikkat etmişlerdir. Türkiye’den kalkmışlardır teröriste ödül vermişlerdir. Aziz Sancar hocamıza vermiş oldukları gibi bunun tartışılacak bir yanı yok. İlmi olan bir hocamızdır. Eyvallah..." dedi.

türkiye'den ödül alan sadece iki kişi var biri aziz sancar, diğeri orhan pamuk. aziz sancar bizzat kendisi tarafından çıarıldığına göre geriye sadece orhan pamuk kaldı. yani orhan pamuk bir terörist olarak tanımlandı. ortalık bir anda karıştı, bütün gazeteler hatta uluslararası medya bir anda orhan pamuk'a terörist denildiği haberleri ve tepkileriyle doldu.