Sözlükler neden alfabetik sırada?
Yazımızdaki sözlükler hakkındaki yazımızda, İngilizce sözlüğün en eski biçiminin Latince kelimeleri ve Eski İngilizce çevirilerini listeleyen sözlüklerden evrimleştiğinden bahsediyoruz . Bu sözlüklerden bazıları kelimeleri alfabetik olarak sıralarken , diğerleri bunu tematik olarak yaptı . Tek dilli ve iki dilli sözlük oluşturma 17., 18. ve 19. yüzyıllarda daha fazla ön plana çıktığında, sözlükbilimciler alfabetik sıraya yerleşti, muhtemelen insanlar aradıkları kelimeyi ve / veya tanımı bulmanın kolay bir yoluna sahip olacaklardı.

Bununla birlikte, alfabetik kelime sıralaması kullanmanın ya pratik olmadığı ya da doğru kelimeye ya da anlamı elde etmenin yol haritası olduğu belirli sözlük türleri vardır. Bir kişinin bir kelime aradığı, ancak sadece tanımını veya ilgili kelimeleri bildiği durumlarda, ters sözlükler ve Roget tarzı eş anlamlılar sözlüğü gibi referans kitapları, insanların tam kelimeyi bulmasına yardımcı olmak için kelimeleri anahtar kavramlarına veya anlamsal sınıflarına göre sınıflandırır . Genel temalar veya anlamlar tipik olarak alfabetik olarak sıralansa da, bu sınıflandırmalara ait kelimeleri farklı şekilde sıralamak nadir değildir.

Ayrıca, Çince veya Korece gibi karakter tabanlı yazma sistemlerine sahip diller, logogram siparişi için birçok farklı yöntem benimsemiştir . Örneğin, Oxford Çince Sözlüğünde kullanılan sistem telaffuz, ton, kontur numarası ve karakterdeki ilk kontur ile sıralama kadar dahil olabilir.Sözlükler neden alfabetik sırada?