İstanbul siluetnin en gözde tarihi eserlerinden birisi olan Sultan Ahmet Camii 1609 yılında büyük osmanlı padişahı Sultan 1.Ahmet tarafından Mimar Sinanın öğrencisi Mimar Sedefkar Mehmet Ağa‘ ya yaptırılmaya başlanmış ve yapımı 1617 yılında tamamlanmıştır. Cami nin yapımı 1617 yılında tamamlansa da, Sultan Ahmet Camii sadece bir cami değil aynı zamanda bir külliye olduğu için etrafındaki bölümlerin yapımı 1620 yılına kadar sürmüştür.
Sultan Ahmet Camii, örneğine az rastlanan 6 minareli bir mimariye sahiptir, bu mimarideki bir diğer örneği ise Mekke de bulunan Mescid-i Haram dır. Camii nin içerisinde mavi renkli iznik çinileri çok sayıda kullanılmıştır, bu yüzden yabancılar, Sultan Ahmet Camii ne “Blue Mosque” yani ”Mavi Cami” demektedir. Kubbe yüksekliği 43 metre, kubbe çapı ise 23 metre olan cami, ihtişamlı görünümü ile her yıl onbinlerce ziyaretçinin akınına uğramaktadır. Hafta içinde saat sabah 8:30 ile akşam 16:45 arasında ziyaretçiler camiyi ziyaret edebilmektedir. Pazar günleri ise 13:30 da açılmaktadır.
400 yıla yakın geçmişi olan cami, hiç şüphesiz dünyanın önde gelen ziyaret mekanlarından ve camilerinden biridir. Eski ABD Devlet Başkanı Bill Clinton’ın camiye 2 kez ziyarette bulunması ile ne kadar önemli bir tarihi eser olduğunu ve ülkemiz için önem arz ettiğini bir kez daha anlıyoruz.
Ayrıca Sultan 1. Ahmet'in mezarı da cami bahçesinin hemen yanında bulunmaktadır