görsel
Olmuştur sayısız açıklamak için girişimleri ortaya çıkışını 19. yüzyılda ABD'de popüler kullanıma süpürüldü gibi görünüyor bu ifadenin, bir. Çoğu saf spekülasyon . Dilbilimsel ve tarihsel kanıtlardan, İskoçlar ifadesi och aye , Yunan ola kala ('iyi'), Choctaw Indian oke veya okeh'den ('öyle') geldiği pek olası görünmüyor. Fransız Cayes yardımcı girişe (iyi rom için bir üne sahip, Haiti'de bir liman 'Cayes gelen') veya au quai (gibi 'rıhtıma' sözde Fransızca konuşan liman işçileri tarafından kullanılır) veya Obediah Kelly adında kontrol ettiği belgeler üzerine yazdığı söylenen bir demiryolu yük acentesinin baş harfleri.

Daha olası bir açıklama, bu terimin , 1830'larda ABD'de mevcut olan 'tüm doğru'ların şakacı bir yazımı olan orl korrekt'in kısaltması olarak ortaya çıkmasıdır . En eski yazılı referanslar , 1840 Amerikan Başkanlık seçimlerinde Demokrat parti tarafından bir slogan olarak kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Adayları, Başkan Martin Van Buren (New York Eyaletindeki doğum yerinden sonra) 'Eski Kinderhook' ve destekçileri olarak adlandırıldı. 'OK Kulübünü' kurdu. Bu kuşkusuz bu terimin popülerleşmesine yardımcı oldu (Cumhurbaşkanı Van Buren'in yeniden seçilmesine rağmen).

En azından bir derecede akla yatkınlığı olan tek teori , terimin Batı Afrika kökenli Kara köleler arasında ortaya çıkması ve çeşitli Batı Afrika dillerinde "tamam, evet" anlamına gelen bir kelimeyi temsil etmesidir. Ne yazık ki, bu ifadenin kökeninin nihayet ve sıkı bir şekilde oluşturulmasını sağlayan tarihsel kanıtların ortaya çıkarılması zor olabilir.