Avrupa Gezi Rehberi Yunanistan Gezi Rehberi Yunan Adaları Kapı Vizesi Nasıl Alınır?
Yunan Adaları Kapı Vizesi Nasıl Alınır?


Yunan Adaları Kapı Vizesi Nasıl Alınır?
1. Yunan Adaları Kapı Vizesi hangi adalarda geçerli?
2. Yunan Adaları Kapı Vizesi kaç gün geçerli?
3. Yunan Adaları Kapı Vizesi evrakları neler?
4. Yunan Adaları Kapı Vizesi başvurusu nereden yapılır?
5. Yunan Adaları Kapı Vizesi Ücreti
Komşumuz Yunanistan, Türk vatandaşlarının yurt dışında en çok ziyaret ettiği ülkeler arasında. Anadolu Yarımadası’nın batısına yakın konumda bulunan Yunan Adaları, yaz aylarında Türk ve yabancı ziyaretçilerin uğrak noktası oluyor.

Yeşil pasaporta vizelerin kaldırılmasıyla birlikte Türk tatilcilerin yaz tatili yapmak için ziyaret ettiği Yunan Adaları’na oluşan rağbet nedeniyle Yunanistan Hükümeti, Türk vatandaşlarına özel Yunan Adaları Kapı Vizesi Programı’nı başlattı.Yunan Adaları Kapı vizesi tek girişli ve en fazla 7 güne kadar seyahat hakkı tanıyor. Bordo pasaportlu Türk vatandaşlarına vize uygulayan Yunanistan, Schengen vizesi prosedürleriyle uğraşmak istemeyenler için Yunan Adaları Kapı Vizesi uygulamasıyla kolaylık sağlıyor.

Yunan Adaları Kapı Vizesi Nasıl Alınır?
1. Yunan Adaları Kapı Vizesi hangi adalarda geçerli?
Yunan Adaları Kapı Vizesi uygulamasıyla seyahat edilebilen 6 Yunan Adası bulunuyor. Bu adalar Midilli (Lesbos), Sakız (Chios), Sisam (Samos), Kos (İstanköy), Rodos, Meis (Kastellorizo).

Kapı vizesi uygulaması 1 Nisan- 31 Ağustos tarihleri arasında geçerli.

2. Yunan Adaları Kapı Vizesi kaç gün geçerli?
Yunan Adaları Kapı Vizesi, yukarıda saydığım 6 adada, bu adalara tek girişlik ve en fazla 7 gün konaklamalı seyahat hakkı tanıyor. Bu adalara seyahat eden kişiler kapı vizesiyle bu adalar dışındaki yerlere seyahat edemiyor. Verilen vize Yunanistan’ın ulusal vizesi etiketini taşıyor.

3. Yunan Adaları Kapı Vizesi evrakları neler?
Yunan Adaları Kapı Vizesi başvurusunda istenen evraklar şu şekilde:

Pasaport (En az 3 ay geçerliliği olmalı ve karşılıklı en az 2 sayfasının boş olması gerekiyor)
Pasaportun kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın fotokopisi
Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı fotokopisi
2 adet biyometrik fotoğraf (Arka fonu beyaz olacak)
Doldurulmuş vize başvuru formu
Gidiş-dönüş feribot bileti
Konaklama yapılacaksa konfirmasyon yapılmış otel rezervasyonu
Vize harcı ile birlikte seyahat acentası hizmet harcı


4. Yunan Adaları Kapı Vizesi başvurusu nereden yapılır?
Yunan Adaları Kapı Vizesi başvurusunu yetkilendirilmiş seyahat acentaları yapıyor. Kapı vizesi ile seyahat edilebilen Yunan Adaları’na feribot bileti satan firmalar yolcularına vize aracılık hizmeti sunuyor.

Kaş’tan Meis’e, Marmaris, Fethiye ve Bodrum’dan Rodos’a, Bodrum ve Turgutreis’ten Kos’a, Çeşme’den Sakız’a, Ayvalık’tan Midilli’ye, Kuşadası ve Seferihisar’dan Sisam’a feribot bileti satan firmalara istenilen evrakları seyahatten 3-4 gün öncesine kadar kargolamanız yeterli.

Firmalar sizin adınıza kapı vizesi başvurunuzu hallediyor. Siz feribot biletinizi alıp seyahat edip adaya geçtiğinizde ada girişinde kapı vizesine ayrılan ayrı bir bankoda pasaportunuza kapı vizesi etiketinin yapıştırılmasını bekliyorsunuz.

5. Yunan Adaları Kapı Vizesi Ücreti
Yunan Adaları Kapı Vizesi başvuru ücreti 55 euro. Aracılık hizmeti veren firmalar da 25-30 euro arasında hizmet bedeli ücreti alıyor. Schengen vizesi alma şansınız varsa uzun süreli ve çok girişli vize olanağı için Schengen vizesi almanızı öneririm. Kapı vizesi tek girişli ve en fazla 7 günlük olduğundan çok işlevsel değil