amsterdam gezilecek yerler Anne Frank Evi
Amsterdam gezilecek yerler listemizdeki en popüler müzelerden bir tanesi Jordaan bölgesinde yer alan Anne Frank Evi. Kentin tarihinde yer etmiş sakinlerinden birisi olan Anne Frank’in ailesiyle birlikte iki yıl boyunca II. Dünya Savaşı sırasında kenti işgal eden Naziler’den saklandığı ev, 1960 yılında müze haline getirilmiş.

Odaları o dönemin kasvetini yansıtacak şekilde korunmaya devam edilen Anne Frank Evi Müzesi girişini döner bir kitaplığın gizlediği daire, günlük odası, Otto Frank Sergisi, Anne’nin Odası ve Peter’in Odası bölümlerinden oluşuyor. Tarihe iz bırakan önemli şahsiyetin anısını yaşatmayı amaçlayan müzenin en önemli öğesini, 1947 yılında ilk kez basılan ve dünya çapında büyük ilgi çeken Anne Frank’in savaş yıllarını yazdığı günlük oluşturuyor.

Bu arada önemli bir not; eğer bu evi gezmek istiyorsanız biletinizi mutlak internetten almanızı tavsiye ederim. Yoğun sezonlarda günün belirli saatlerinde yalnızca online bileti olanların müzeye girişine izin veriliyor. Biletinizi online alarak hem uzun kuyruklardan kurtulursunuz hem de daha sabit bir Amsterdam gezi planınız olur.

Adres: Prinsengracht 263-267, 1016 GV Amsterdam, Hollanda
Ziyaret Saatleri: Anne Frank Müzesi her saat 09.00’da açılıyor ama kapanış saati yıl içinde 19.00, 20.00, 22.00 olarak değişiyor. Yaz sezonunda kapanış 22.00.
Giriş Ücreti: Yetişkinlere 9 Euro. Anne Frank Müzesi şu an yalnızca online bilet sahipleri için ziyarete açık.
Web: annefrank.org/en/
8. Begijnhof
amsterdam gezilecek yerler Begijnhof

Gelelim benim Amsterdam gezilecek yerler listesindeki kişisel favorilerimden birine. Manastır yemini etmedikleri halde rahibe hayatı yaşayan Katolik Kardeşler Birliği’ne ev sahipliği yapmış Begijnhof, kentin mimari açıdan en güzel yerlerinden bir tanesi.

Tarihi 14. yüzyılın ilk çeyreğine kadar uzanan yapı kompleksinin bahçesinde Amsterdam’ın en eski evi olduğuna inanılan Het Houten Huis, orijinal Orta Çağ kulesi ile birlikte varlığını günümüze kadar korumayı başarmış Engelse Kerk (İngiliz Kilisesi), 1680’de inşa edilen Begijnhof Şapeli bulunuyor.

Begiijhof’ta gezerken mümkün olduğunca sessiz olup yerel halka saygı göstermek önemli. Mimari olarak dikkat çeken bu avluyu gezmek için bence yarım saat yeterli.

Adres: 1012 Amsterdam, Hollanda
Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
9. Bloemenmarkt (Amsterdam Çiçek Pazarı)
amsterdam'da gezilecek yerler amsterdam çiçek pazarı

1862 yılından beri kurulan ve şarkılara bile konu olan Amsterdam Çiçek Pazarı, Muntplein ile Koningsplein arasındaki Singel Kanalı üzerinde ziyaretçilerini bekliyor.

Dünyanın tek yüzen çiçek pazarı unvanına sahip Bloemenmarkt, eskiden tamamen kendi arazilerinde ürettikleri çiçekleri Amstel Nehri üzerinden getiren çiftçilerin teknelerinden oluşuyormuş. Bugünse satış yapılan stantlar bulundukları yere sabitlenmiş.

Her gün 09.00-17.00 saatleri arasında kurulan renkli pazar Amsterdam’dan ne alınır ve Amsterdam alışveriş rehberi gibi yazılarımda da belirttiğim gibi hediyelik eşya alışverişi için en güzel ve ucuz yerlerden bir tanesi. Pazarda yalnızca lale vb çiçek soğanları, tohumlar değil her türden yöresel hediyelik ürünlerin satışı yapılıyor.

Otel Tavsiyesi: Çiçek Pazarı’nın olduğu bölge şehrin en hareketli noktalarından. Bu noktada konaklamak isterseniz 4 yıldızlı Albus Hotel Amsterdam City Centre adlı otele göz atabilirsiniz.

Adres: Singel, 1012 DH Amsterdam, Hollanda
Çalışma Saatleri: Hafta içi 09.00-17.30, Pazar 11.00-17.30
10. Oude Kerk (Eski Kilise)
Oude Kerk

Red Light District sınırları içerisinde yer alan Oude Kerk, hem kentin en eski yapısı hem de en yeni sanat enstitüsü olduğu için gezginlerin Amsterdam gezilecek yerler listelerinde kendisine sıklıkla yer buluyor.

Aralarında donanma kahramanı Jacob van Heemskerck ve Rembrandt’ın ilk eşi Saskia van Uylenburg’un da bulunduğu 20 binden fazla kişinin ebedi istirahatgahı konumundaki kilisenin en önemli kısımlarını Büyük Org, Brokarlı Sütunlar, Eski Sakritsinin Kırmızı Kapısı, Kule Külahı ve Merhamet Sandalyeleri oluşturuyor. Şehrin bu ünlü kilisesinin içine para verip girmek istemezseniz yapıyı Kırmızı Fener Mahallesi‘ni gezerken dıştan görebilirsiniz.

Adres: Oudekerksplein 23, 1012 GX Amsterdam, Hollanda
Ziyaret Saatleri: Pazartesi-Cumartesi 10.00-18.00, Pazar 13.00-17.30
Giriş Ücreti: 10 Euro (I Amsterdam Card’a ücretsiz giriş)
11. Kraliyet Sarayı
amsterdam gezilecek yerler kraliyet sarayı

Dam Meydanı’ndaki en heybetli yapı olan Kraliyet Sarayı, belediye binası olarak 1648-1665 yılları arasında Jacob van Campen gözetiminde inşa edilmiş. Roma’daki kamu binalarından esinlenerek tasarlanan sarayın inşasında kullanılan sarı taşlar, Almanya’dan getirtilmiş. Zamanla sarı renginden uzaklaşıp, günümüzdeki görünümünü alan yapının içerisindeki tüm eşyalar, Kral Louis Bonaparte’ın zamanından kalma.

Türkiye’deki önemli sarayların yanında çok sönük kalan bu sarayı bence zamanı bol olanlar, yağmurlu havalarda biraz zaman öldürmek isteyen gezginler tercihe edebilir. Yoksa saray içinde elçi ve saray yönetimine ait çeşitli odalar ve bazı mobilyalar dışında çok fazla ilgi çeken bölüm bence yok.

Tur Tavsiyesi: Eğer bu tip saraylarda gezmekten hoşlanıyorsanız Amsterdam Kraliyet Sarayı: Hızlı Giriş ve Sesli Rehber adlı tura kaydolup bu güzel sarayı keyifle gezebilirsiniz.

Adres: Dam, 1012 HG Amsterdam, Hollanda
Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün 10.00-17.00
Giriş Ücreti: 10 Euro
Web: paleisamsterdam.nl/en/
12. Heineken Experience
Amsterdam Heineken Experience

1867’de dünyaca ünlü bira markası Heineken’ın ilk fabrikası olarak kurulan ve marka 1988 yılında daha modern olanaklara sahip şehir dışındaki yeni yerine taşınıncaya kadar genel merkezi konumundaki tarihi bina, günümüzde Heineken Experience adıyla konuklarına eğlenceli saatler yaşatıyor.

De Pijp Bölgesi’nde yer alan kültürel tesisteki tüm eğlencenin merkezinde interaktif turlar bulunuyor. Benim çok tercih etmediğim bir yer olsa da şehrin bu popüler müzesini gezebilir, eski bira reklamlarını izleyebilir, markanın ürettiği biraları tadabilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: Heineken Experience biletinizi internetten alıp uzun kuyruklardan kurtulabilirsiniz, tıklayın: Heineken Experience Bileti

Adres: Stadhouderskade 78, 1072 AE Amsterdam, Hollanda
Ziyaret Saatleri: Pazartesi-Perşembe 10.30-19.00, Cuma-Pazar 10.30-21.00 (Son giriş kapanıştan 2 saat önce)
Giriş Ücreti: 16 Euro
Web: heineken.com
13. Amsterdam Museum (Amsterdam Tarih Müzesi)
Amsterdam Museum

1975 yılında kurulan Amsterdam Müzesi, kentin dününü ve bugününü öğrenmek isteyenler için birbirinden değerli kaynakları barındırıyor. Orta Çağ’dan kalma Saint Lucien’s Manastırı ile 1578’de açılan Yetimhane’nin bulunduğu Kalverstraat üzerindeki müzede Amsterdam DNA ve The Little Orphanage gibi interaktif özellikli bölümlere yer verilmiş.

Müzeye bağlı The Amsterdam Gallery’de yerel sanatçılar tarafından 1530-2007 yılları arasında yaratılan pek çok çalışma ziyaret edilmeyi bekliyor. Eğer müze gezilerinden hoşlanıyorsanız Amsterdam Müzesi’ni de Amsterdam gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Adres: Kalverstraat 92, 1012 PH Amsterdam, Hollanda
Ziyaret Saatleri: Her gün 10.00-17.00
Giriş Ücreti: 12,50 Euro. (I Amsterdam Card’a ücretsiz)
Web: amsterdammuseum.nl/
14. Madame Tussauds Müzesi
Madame Tussauds Amsterdam gezi rehberi

Londra merkezli Madame Tussauds Müzesi’nin Amsterdam şubesi, Dam Meydanı üzerindeki Peek & Cloppeburg Alışveriş Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Klasik balmumu heykel stantlarının görselliklerinin ışık ve ses düzenlemeleriyle arttırıldığı müzede kraliyet ailesinden ünlü sanatçılara, sporculardan bilim insanlarına kadar pek çok ünlü figürün aslına uygun hazırlanmış heykelini görebilirsiniz. Hatta müzeyi gezerken izleyeceğiniz sunum aracılığyla Amsterdam tarihi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dünyanın pek çok yerindeki Madame Tussauds müzelerini gezmiş biri olarak şahsen artık bu tip müzeler bana çok cazip gelmiyor. Burada harcanacak vakit yerine kanallar arasında gezmek benim için daha cazip. Ama şu ana kadar hiç bu tarz müze gezmemişseniz bence sizin için güzel bir deneyim olabilir.

Eğer şehir genelinde yer alan benzer müzeleri de gezmeyi planlıyorsanız mutlaka kombo biletlerden satın alın. Böylece daha uygun fiyatlara giriş yapabilirsiniz. Eğer şehirde çok fazla zamanınız yoksa biletinizi internetten alıp sıra beklemekten kurtulabilirsiniz. Benzer şekilde “Skip the line” tarzındaki biletleri satın alıp uzun kuyrukların önüne geçebilirsiniz.

Tur Tavsiyesi: İnternet bileti için: Madame Tussauds Amsterdam Bileti.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi 10.00-22.00, diğer günler 09.00-22.00
Giriş Ücreti: Online bilet 19,50 Euro (kombi biletlerde indirim)
Web: madametussauds.com/amsterdam/en/
Adres: Dam 20, 1012 NP Amsterdam, Hollanda
15. Stedelijk Museum (Stedelijk Müzesi)
amsterdam gezilecek yerler Stedelijk Museum

Müze gezilerinden hoşlananların Amsterdam gezilecek yerler listelerine ekleyebilecekleri Stedelijk Museum’un temelleri, 1890 yılında Sophia de Bruyn’un kişisel koleksiyonunu hediye etmesi ile atılmış.

Ana binası A.W. Weismann tarafından Neo-Rönesans üslubuyla tasarlanan kültürel tesisin açılışı ise 1938 yılında yapılmış. Modern sanat eserlerinin sergilendiği müzede Van Gogh, Picasso, Matisse gibi ünlü sanatçıların eserleri kalıcı sergiler vasıtasıyla ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Tur Tavsiyesi: Müze girişinde kuyruk beklemek istemezseniz gezi öncesinde biletinizi satın alabilirsiniz: Stedelijk Müzesi Hızlı Giriş Bileti

Adres: Museumplein 10, 1071 DJ Amsterdam, Hollanda
Ziyaret Saatleri: Cuma 10.00-22.00, diğer günler 10.00-18.00
Giriş Ücreti: 17,50 Euro (I Amsterdam Card’a ücretsiz giriş)
16. Nieuwe Kerk (Yeni Kilise)
amsterdam gezilecek yerler Nieuwe Kerk

Her ne kadar adı dilimizde “Yeni Kilise” anlamına gelse de Nieuwe Kerk’in geçmişi 14. yüzyıla kadar uzanıyor. Dam Meydanı’nda yer alan tarihi yapı, Oude Kerk’in ihtiyaçları karşılayamaması üzerine inşa edilmiş ve yüzyıllar boyunca cemaatin dini görevlerini yerine getirmesini sağlamış.

1979’da kültür merkezine dönüştürülen kilise, günümüzde müzik resitalleri, çeşitli sergiler ve kraliyet törenleri için kullanılıyor. Giriş ücreti bu kilise için biraz yüksek sayılabilir bu nedenle bence eğer I Amsterdam Card almışsanız buraya göz atıp çıkabilirsiniz.

Adres: Gravenstraat 17, 1012 NL Amsterdam, Hollanda
Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00
Giriş Ücreti: 10 Euro (I Amsterdam Card’a ücretsiz giriş)
Web: nieuwekerk.nl/en/
17. Rembrandt Evi Müzesi
Rembrandthuis amsterdam müzeleri

Ünlü Hollandalı ressam Rembrandt’ın 1639-1660 yılları arasında sahibi olduğu 1606 yapımı altın renkli ev, Dam Meydanı’nın doğusundaki Jodenbreestraat üzerinde bulunuyor. Konum itibariyle Red Light District’e de yakın olan Museum Het Rembrandthuis, müzeye dönüştürüldüğü 1911 yılından beri ressamın hayatı ve çalışmaları hakkında sanatseverlere değerli bilgiler aktarıyor. Tesis, ayrıca kongre merkezi olarak da hizmet veriyor.

Tur Tavsiyesi: Müze girişinizi internetten satın almak için tıklayın; Rembrandt Evi Müzesi Giriş Bileti

Adres: Jodenbreestraat 4, 1011 NK Amsterdam, Hollanda
Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
Giriş Ücreti: 13 Euro (I Amsterdam Card’a giriş ücretsiz)
Web: rembrandthuis.nl/en/
18. Rembrandtplein
amsterdam'da görülecek yerler Rembrandtplein

Amsterdam’a ilk seyahatimde konaklama bölgesi olarak tercih ettiğim Rembrandtplein benim için ayrı öneme sahip, şehrin ufak ama önemli meydanlarından bir tanesi.

Meydan, 19. yüzyılın ortasına kadar burada kurulan tereyağı pazarının adıyla anılmış. 1876’da ünlü ressam Rembrandt’ın heykelinin dikilmesinin ardından günümüzde kullanılan adına kavuşan meydan, çevresindeki kafeler ve barlar sayesinde özellikle akşam saatlerinde hareketli bir yapıya kavuşuyor.

Otel Tavsiyesi: Hareketli gece hayatı ile ünlü Rembrandtplein çevresinde konaklamayı düşünürseniz bölgenin en popüler otellerinden biri 4 yıldızlı Eden Rembrandt Square Hotel Amsterdam.

Adres: Rembrandtplein, Amsterdam, Hollanda
19. Kalverstraat
Amsterdam tatili Kalverstraat alışveriş caddesi

Dam Meydanı’ndan Muntplein’e kadar uzanan Kalverstraat, Orta Çağ’da kentin savunma duvarlarının tamamlanmasından hemen sonra inşa edilmiş. 2 yüzyıla yakın süre büyükbaş hayvan pazarına ev sahipliği yapan meydan, günümüzde ise zengin içeriği ile alışveriş tutkunlarını kendisine çekiyor.

Amsterdam’da nerede alışveriş yapılır başlıklı yazımda da ilk sıralarda yer verdiğim bu cadde boyunca birçok mağaza ve çok katlı alışveriş merkezi bulabilirsiniz. Yalnız aklınızda olsun şehirdeki mağazalar ve avm ler bizdeki gibi gece geç saatlere kadar değil de 18.00 civarına kadar açık oluyor.

Adres: Kalverstraat, Amsterdam, Hollanda
20. Amsterdam Arena
amsterdam'da gezilecek yerler Amsterdam ArenA

Amsterdam gezilecek yerler listesinin son sırasında sporseverlerin ilgisini çekebileceğini düşündüğüm bir mabede yer vermek istedim. Ülkenin en büyük stadyumu olan Amsterdam Arena, 1993-1996 yılları arasında, 140 milyon Euro bütçeyle inşa edilmiş.

Hollanda Futbol Ligi takımlarından Ajax’ın maçlarını oynadığı 54 bin kapasiteli stadyum, modern tasarımı sayesinde başta müzik etkinlikleri olmak üzere çok sayıda organizasyona ev sahipliği yapabiliyor. Amsterdam’a ilk seyahatimde gezdiğim stadyumda ben eğlenceli vakit geçirmiştim.

Maç günleri dışında stadyumda düzenlenen turlar boyunca soyunma odalarından, çim zemine, kulübün sahip olduğu başarıların sergilendiği müzeye kadar birçok bölümü gezmeniz mümkün. Özellikle futboldan hoşlanan ve şehirde kısıtlı vakti olmayan erkek gezginler burayı Amsterdam gezilecek yerler listelerine ekleyebilirler.

Tur Tavsiyesi: Johan Cruijff ArenA Stadyumu: 75 Dakikalık Tur adlı tura internetten kaydolabilirsiniz.

Adres: ArenA Boulevard 1, 1101 Amsterdam, Hollanda
Ziyaret Saatleri: 10.30-16.30 arası her yarım saatte bir
Stadyum Turu Ücreti: 16 Euro
Amsterdam’da Merkezi, Ekonomik ve Temiz Otel Tavsiyesi
Amsterdam’da nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca anlattığım gibi Tarihi Merkez, Kanallar Bölgesi, Jordaan, Oud West, Müzeler Bölgesi ve De Pijp çevresi şehirde konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgeler.

Amsterdam otel önerisi ibis amsterdam
3★ ibis Amsterdam Centre, şehirde konaklamak için güzel bir seçenek. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.
Eğer Amsterdam’da merkezi ama biraz da uygun fiyatlı otellerde kalmak isterseniz son seyahatimde konakladığım, merkez tren garının hemen yanındaki 3 yıldızlı Hotel ibis Amsterdam Centre‘yi size tavsiye ederim.

4 yıldızlı Radisson Blu Hotel ve Hotel Estheréa ile şehrin en ünlü oteli olan 5 yıldızlı NH Collection Amsterdam Grand Hotel Krasnapolsky ise diğer güzel alternatiflerden bazıları. Amsterdam’da konaklama konusunda çok detaylı bilgi, tavsiye ve her bütçeye göre otel tavsiyelerim Amsterdam’da nerede kalınır? başlıklı yazımda…

Amsterdam Gezilecek Yerler Haritası
Amsterdam gezilecek yerler haritası
Google Haritalar ile oluşturduğum Amsterdam Haritası üzerinde gezi noktalarını sıralı bir şekilde görebilirsiniz. Haritayı detaylıca incelemek için şu linke ya da görsele tıklayabilirsiniz.
Amsterdam gezilecek yerler listesine yer alan tüm önemli gezi noktaların konumlarını Google Haritalarda oluşturduğum harita üzerinde görebilirsiniz. Eğer Amsterdam seyahatinizde cep telefonunuz ile internete girmeyi planlıyorsanız bu haritayı cep telefonunuz ile açıp şehirde kolayca ve keyifle gezebilirsiniz. Google maps için tıklayın.

Amsterdam Gezilecek Yerler Videosu

Amsterdam gezilecek yerler yazısı boyunca elimden geldiğince tüm önemli bilgiler eşliğinde şehirde gezip görülecek yerler hakkında bilgiler paylaşmaya çalıştım.

Amsterdam seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

Amsterdam gezi rehberi
Amsterdam’da nerede kalınır? Otel tavsiyeleri
Amsterdam havaalanı – şehir merkezi ulaşımı
Amsterdam’da neler yapılır? Yapılacak şeyler listesi
Amsterdam’da ne yenir?
Amsterdam’dan ne alınır?Paylaş

Sami Altınay
https://gezipgordum.com/
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

İLGİLİ MAKALELERBU YAZARDAN DAHA FAZLASI
Amsterdam'da nerede kalınır blog, Amsterdam konaklama rehberi
Amsterdam’da Nerede Kalınır? Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri
amsterdam gezi rehberi blog
Amsterdam Gezi Rehberi: Amsterdam Gezisi İçin Gezi Notları
Amsterdam ulaşım hakkında bilgiler
Amsterdam Ulaşım Rehberi
amsterdam ucuz otel tavsiyesi
Amsterdam’da Ucuz ve Merkezi Otel Tavsiyesi: 3★ Hotel ibis Amsterdam Centre
Amsterdam alışveriş rehberi
Amsterdam Alışveriş Rehberi
amsterdam yemek bilgileri
Amsterdam Yemek Rehberi