görsel

Tıp doktoru, yazar, fotoğraf sanatçısı, siyasetçi, XXV. ve XXVI. Dönem Bursa Milletvekili. 1 Ocak 1965'te İzmir'de doğdu. Baba adı Raif, anne adı Sevim'dir. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra İngiltere'de Southampton Üniversitesi General Hospital ve Royal South Hants Hospital, Almanya'da Goethe Üniversitesi Darmstadt Hastanesi, ABD'de Teksas Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Montana-St.Vincent Hospital ve Yellow Stone Health Center, İtalya'da Avrupa Onkoloji Enstitüsünde eğitim ve çalışmalarda bulundu.

1997'de Bursa Onkoloji Hastanesinde başhekim yardımcısı oldu. Hastane Oteli ve Medikal Onkoloji Hastanesi oluşumunu sağladı. KETEM ve Sağlık Müzesi projelerini gerçekleştirdi. 2006'da Avrupa Onkoloji Enstitüsünde onkoplastik cerrahi eğitimine katıldı. Kanser alanında uluslararası literatürde kabul edilen yeni ameliyat yöntemleri geliştirdi.

Cerrahi alanında, üçü uluslararası ödüle değer görülen 110 bildiri, makale ve kitap bölümü yayınlanmıştır. 2005'te JCI Kişisel Başarı ödülünü aldı. 2007'de Dünya Cerrahi Derneği seçilmiş üyeliğine kabul edildi.

Bursa Tabip Odası Yönetim ve Yayın Kurulu Üyeliği yaptı. Meme Hastalıkları ve Onkoloji, Acil Tıp ve Travma, Organ Nakli, BUFSAD, SİVİLAY derneklerinde kuruculuk, başkanlık ve yönetim kurulu üyeliği yaptı. 2007-2009 yıllarında Balıkesir Üniversitesi Sağlık Meslek Y.O.'da öğretim görevlisi olarak anatomi dersi verdi.

Geliri kanser hastalarına bağışlanan, İçimdeki Gökkuşağı, Bursa'nın Kadın Yüzü ve 40 Yaş-Kızıma Mektuplar gibi kitapları ve 12 kişisel fotoğraf sergisi bulunmaktadır.

Ceyhun İrgil, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden XXV. ve XXVI. Dönem Bursa Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. İrgil, evlidir.Kitapları:İçimdeki Gökkuşağı (2005)

Bursa'nın Kadın Yüzü - Bursa'ya Dokunan Kadınların Fotoğraflı Yaşam Öyküleri (Güney Özkılınç ve Deniz Dalkılınç ile, 2013)

40 Yaş Kızıma Mektuplar (2014)

Gökkuşağı - Gezi'nin Çocuklarına (2015)

Bir Dönemin Anatomisi: Fetret - Vicdanın Nefretle Mücadelesi (2018)