2011 yılı yapımı bir çağan ırmak filmi. daha önce başlasa da 2005 yılında babam ve oğlum ile gişe rekorları kırınca aynı duygusallıkta filmler çekmeye devam etti, çağan ırmak, hatta müzikler ve birkaç sahne neredeyse her filminde tekrar ediyor. bu eleştiriden sonra filmin yine hakkını vermek gerekli. film gerçekten senaryo, değindiği konular (ki bu konu çağan ırmak'ın kendi dedesinin hikayesi), oyunculuk ve çekim açısından mükemmel. bizim anadolu duygusallığını da katınca benim puanım 10 üzerinden 8,5-9 oldu.

film, girit'ten göç etmiş ve şimdi izmir'de küçük bir kasabada yaşayan on yaşında bir çocuk ve dedesinin hikayesi. göç edenler girit'te türk, türkiye'de gavur veya göçmen, 50 yıl geçse de kabul edilmemişler. göç öncesi, göç, sırası, darbeler, kıbrıs müdahalesi ile, bir ailenin ve bir ülkenin geçirdiği büyük değişim var filmde.

çetin tekindor mükemmel bir oyunculuk sergiliyor, bu adam artık zihnimde benzer olan bu rollerle özdeşleşti, orta halli, beyefendi, sevilir sayılır bir kasaba zengini...