Amerika Birleşik Devletleri'nin başkentinde gelişen ve Başkan Richard Nixon'un istifa etmesiyle sonuçlanan siyasi bir skandaldır. Watergate ABD'nin başkenti Washington, D.C.'de bulunan bir otel ve iş merkezinin adıdır. Skandal bu binada ortaya çıktığı için Watergate Skandalı ya da kısaca Watergate adıyla anılır. 9 Ağustos 1974'te Nixon'un yardımcısı Gerald Ford başkan olmuştur.
17 Haziran 1972 günü 5 kişi Watergate iş merkezindeki bir büroya girerken polis tarafından yakalanarak tutuklandı. Bu büronun ABD'nin o zamanki ana muhalefet partisi olan Demokratik Parti'nin merkezi olduğu ortaya çıktı. Sürdürülen soruşturma Bernard Barker, Virgilio Gonzalez, Eugenio Martinez, James W. McCord ve Frank Sturgis isimli kişilerin Nixon'un partisi olan Cumhuriyetçi Parti ile bağlantılı olduklarını ve amaçlarının Demokratik Parti'nin telefonlarını gizlece dinlemek üzere mikrofonlar yerleştirmek olduğunu ortaya koydu.

"Derin Gırtlak" kod adlı ve üst düzey bir devlet görevlisi olduğu anlaşılan bir kişi, olayı araştıran Washington Post gazetesi muhabirleri Carl Bernstein ve Bob Woodword'a, soruşturmaya ilişkin önemli bilgileri aktardı. Bu kişinin Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI'ın başkan yardımcılarından Mark Felt olduğu 2005 yılında ortaya çıktı.

Bunun üzerine Başkan Richard Nixon bu olayın arkasında olan bütün siyasetçilerin ortaya çıkarılması için Adalet Bakanı Elliot Richardson'u görevlendirdi. Richardson, Archibald Cox isimli bir savcıyı bu göreve atadı. Cox, Beyaz Saray'da başkanın bütün konuşmaların teybe alındığını öğrenerek bu bant kayıtlarının kendisine verilmesini istedi. Richard Nixon bu isteği kesinlikle reddetti ve Cox'un görevden alınmasını emretti. Adalet Bakanı Cox'u görevden almayı reddedince Richard Nixon Richardson'un işine son verdi.

Olaylar gitgide çorap söküğü gibi gelişmeye başladı. ABD Yüksek Mahkemesi Richard Nixon'u bant kayıtlarını savcılara teslim etmeye zorladı. Richard Nixon bant kayıtlarını sonunda teslim etti ama bu sefer Richard Nixon iyice halkın desteğini kaybetmişti ve ABD Kongresinde Richard Nixon'u görevden almak üzere soruşturmalar başlamıştı. Bu ortamda Nixon istifa etti ve 9 Ağustos 1974'te Gerald Ford başkan oldu. Böylece Richard Nixon ABD tarihinde başkanlıktan istifa eden ilk ve tek başkan olmuş oldu.

Ford'un başkan olduktan sonra ilk icraatı Nixon'u devlete karşı işlediği tüm suçlardan affetmek oldu. Nixon da bu affı kabul ederek, Watergate olayındaki rolünü de kabul etmiş oldu. Böylece bir el diğerini yıkamış oldu ve ABD egemenleri dünya halklarına "demokrasi" dersleri vermeye devam ettiler.