ALİ ATAY KİMDİR?
Oyunculuk, müzisyenlik ve yönetmenlik kimlikleriyle başarılı bir kariyere sahip olan Ali Atay 20 Nisan 1976 yılı Rize doğumludur. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden 1999 yılında mezun olan Atay, Ebru cansız ile 2008-2013 yılları arasında evli kalmıştır.

Ali Atay’ın geniş kitlelerce tanınmasına vesile olan Leyla Mecnun dizisinden önce İkinci Bahar, Şapkadan Babam Çıktı projelerinde de yer almıştır. 2011 yılında yayımlanmaya başlayan Leyla Mecnun dizisi Ali Atay’ın zirve projesi olmuştur.

Ali Atay Kimdir?OYUNCULUK KARİYERİNİN GELİŞİMİ
1998-2011 yılları arasında bilinen ve sevilerek izlenen pek çok projede Ali Atay da yer almıştır. İkinci Bahar, 7 Numara, Şapkadan Babam Çıktı, Çınaraltı, Çeşm-i Bülbül, Cemile, Eşref Saati, Yapma Diyorum, Kılıç Günü isimli televizyon dizileridir.

Leyla Mecnun’dan sonra Ali Atay dizileri, 2013 yılında Ben de Özledim ve Mutlu Ol Yeter adlı projelerdir. 2014 yılında Limonata filmi ile Ali Atay yönetmenlik de yapmış ve bu işi de başarıyla gerçekleştirmiştir.

ALİ ATAY VE BEYAZPERDE
Televizyon dizilerinin yanında Ali Atay’ı sinema filmlerinde de sıklıkla görmemiz mümkündür. Ali Atay filmleri arasında kısa film projeleri de yer almaktadır. Çanta, O Şimdi Mahkum ve İyi Seneler Londra isimli filmler Ali Atay’ın yer aldığı kısa filmlerdir.

Artık Çok Geç (2000), Kırlangıç (2004), 40 (2009), Vay Arkadaş (2010), Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013) ve yönetmenliğini yaptığı Limonata filmlerinde Ali Atay başarılı oyunculuğu ile yer almıştır.