görsel


1986 yılında Erzincan’ın Tercan ilçesinde doğdu.

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden 2008 yılında mezun oldu.

Aynı yıl, Cumhuriyet gazetesinde gazeteciliğe başladı. Burada yargı muhabirliği görevini yürüttü. Onlarca manşet, yüzlerce habere imza attı.

11 Ekim 2020’de Cumhuriyet gazetesinden ayrıldı, Olay TV’ye geçti. Olay TV ise iktidar baskısıyla sadece 26 gün yayın yapabildi.

Alican Uludağ, 2019’da Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) tarafından Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü’ne değer görüldü.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri kapsamında “Siyasal haber” dalında, Cumhuriyet’te yayımlanan ve yargıdaki İstanbul grubu ile Adalet Bakanı arasındaki güç mücadelesini anlatan haberler 2020’de ödüle değer bulundu.

Evli olan Uludağ, aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Çağdaş Gazeteciler Derneği üyesidir.

12 yıllık gazetecilik yaşamı sürecinde, hakkında yazdığı haberler nedeniyle birçok soruşturma ve dava açıldı.

Türkiye’de tutuklu olarak yargılanan ABD’li rahip Andrew Brunson’un ev hapsi şartıyla tahliye edilmesine ilişkin karara ilişkin yazdığı haber nedeniyle hakkında Türk Ceza Yasası’nın 301. Maddesi uyarınca “yargı organlarını aşağılamak” suçundan dava açıldı. Yargılama sonunda, 22 Ekim 2020 tarihinde beraat etti.

10 Ekim 2015 tarihinde yaşanan Ankara katliamını yapan IŞİD üyelerinin, eylemden 11 gün önce amonyum nitrat almaya çalışmasının, katliamdan önce emniyet tarafından bilindiğine ilişkin haberi nedeniyle de hakkında Terörle Mücadele Yasası kapsamında dava açıldı.

Uludağ hakkına Eylül 2020’de, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı’nın, evlendikten sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmesini, kendi sosyal medya hesabından eleştirmesi nedeniyle de Terörle Mücadele Yasası kapsamında dava açıldı. Dava Ankara’da sürüyor.

Ayrıca; Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımlanan ve Antalya’da “FETÖ” iddiasıyla açılmış bir soruşturmada ifade veren gizli tanığın haklarında iddialarda bulunduğu hakim ve savcıların görevlerine devam ettiklerine ilişkin haberi nedeniyle de yargılandı. Yargılama sürecinin sonunda 10 ay hapis cezasına çarptırıldı ve hükmün açıklanması geri bırakıldı.