görsel
Aziz Sancar
Doğum Tarihi 8 Eylül 1946 (73 yaşında)
Mardin’Savur
Burç Başak
Meslek Akademisyen
Cinsiyet Erkek
İlişki Durumu Evli (Gwen Boles Sancar Türk akademisyen, biyokimyager, moleküler biyolog ve bilim insanı, Aziz Sancar, 1946 tarihinde Mardin’in Savur ilçesinde doğmuştur. Orta gelirli çiftçi bir ailenin sekiz çocuğundan yedinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk eğitimini Mardin’de tamamladı. Sonrasında 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı.1969 yılında bu okuldan mezun oldu. Sonrasında memleketi Savur’da iki yıl boyunca doktorluk yaptı. Aziz Sancar memleketteki doktorluk hayatından sonra Texas Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji ve Genetik alanında doktorasını tamamlamıştır. Doçentlik tezini ise Yale Üniversitesi’nde DNA onarımı dalında tamamladı. Daha sonrasında ise, hücre dizilimi, biyolojik saat, DNA onarımı ve kanser tedavisi üzerinde çalışmalarını sürdürdü. Türk bilim adamı Aziz Sancar Halen daha Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik bölümü öğretim üyesidir.

Aziz Sancar, 415 bilimsel makale ve 33 kitap yayınladı. Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne kabul edilen Sancar, buraya kabul edilen üç Türk’ten biri olmuştu. 2015 yılında DNA onarımı ve haritalandırılması ile ilgili çalışması ile Nobel Kimya Ödülünü aldı. Bu sayede Türkiye’de Nobel ödülünü alan 2.kişi olma şerefine erişmiştir. Bu ödül için tam 35 sene çalışmıştır. Ayrıca kanser tedavisinde sirkadiyen saat kullanımı ile ilgili buluşuyla çeşitli ödüller almıştır.

Kendisi gibi biyokimya profesörü ve öğretim üyesi olan Gwen Boles Sancar ile evlidir. Eşiyle birlikte ABD'de okuyan Türk öğrencilerine yardım etmek ve Türkiye-Amerikan ilişkilerini geliştirmek amacıyla Aziz&Gwen Sancar Vakfı'nı kurmuştur. Vakfın ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde "Carolina Türk Evi" isimli bir öğrenci misafirhanesi de bulunmaktadır.

Ödülleri ve başarıları
ABD Ulusal Bilim Vakfı (National Science Foundation) Genç Araştırmacı Ödülü (1984)
Amerikan Fotobiyoloji Derneği (American Society for Photobiology) Ödülü (1990)
ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (National Institutes of Health) Ödülü (1995)
TÜBİTAK Bilim Ödülü (1997)
ABD Fen ve Sosyal Bilimler Akademisi (American Academy of Arts and Sciences) Ödülü (2004)
ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyesi (2005)
TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) üyesi (2006)
Vehbi Koç Ödülü (2007)
Nobel Kimya Ödülü (2015)Aziz Sancar Kimdir.?