görsel


Petrol mühendisi, insan hakları savunucusu, yazar, aktivist. 1955, Sivas doğumlu. Türkiye’nin ilk başörtülü milletvekili Merve Kavakçı’nın eski eşi. İstanbul Teknik Üniversitesi Petrol Bölümü mezunu. Lisansüstü öğrenimini ABD'deki The University of Texas at Auistin'de tamamladı.

Bekir Lütfi Yıldırım, 25 yıl Washington'daki ABD Patent Dairesi (US Patent and Trademark Office)'nde Rafineri Patentlerinden sorumlu başmühendis, patent inceleyicisi (Primary Patent Examiner) olarak çalıştı, 2004 yılında Türkiye'de döndü. Dünya Üstün Zekâlılar Topluluğu (MENSA) SPE (Petrol Mühendisleri Odası) Pi Epsilon Tau (Petrol Mühendisliği Onur Topluluğu) gibi birçok grubun üyesi ve aynı zamanda İHH gönüllüsü oldu.

Şimdilerde yazar, aktivist, araştırmacı. Yazıları Türkçe’de bekirlyildirim.wordpress.com, Cemaat.com, Star Açık Görüş ve oradan kopyalayan bir çok yayında, İngilizce’de gene bu blog, Daily Sabah, American Muslim, Middle East Affairs Journal, Soundvision gibi yayınlarda yayımlandı.

Evli ve iki çocuk babasıdır.Merve Kavakçı ile Evliliği:Bekir Lütfi Yıldırım, 29 Ekim 1999’da Merve Kavakçı ile evlendi. Ancak anlaşmazlıklar çok geçmeden kendini gösterdi ve çift şiddetli geçimsizlik sebebiyle 2005’te boşandı.

1999’da Merve Kavakçı ile evlendiğinde Washington’da gayet başarılı bir kariyeri olan bir teknokrat idi (primary Patent Examiner idi titre). Rafinerilerle alakalı patent veriyordu. Gerek önceki Texas yıllarında, gerek orada Türklerle ilişkileri sınırlı idi.

1999 yılı sonlarından itibaren Necmettin Erbakan, Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Bülent Arınç, Hayreddin Karaman, Zahid Akman, İbrahim Kalın, Beşir Atalay, Ömer Çelik, Nazlı Ilıcak gibi yazar ve siyaset çevresinden “önemli kişiler” ile tanıştı.