• binali yıldırım

    1955 yılında Erzincan’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı. 1978-1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tershanesinde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı.1990-1991 yılları arasında İsveç’te bulunan Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ne ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı. Bu eğitim sırasında toplam 6 ay İskandinav ülkeleri ve Avrupa’da çeşitli ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanları ile birlikte kontrollerde bulundu. 1994-2000 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) da Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Bu görevi sırasında İstanbul’da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı. Başta İstanbul-Yalova ve Bandırma hatlarının açılarak, Adnan Menderes ve Turgut Özal hızlı feribotlarının sefere konulması olmak üzere İstanbul’a kazandırılan toplam 29 iskele/terminal, 22 deniz otobüsü ve 4 feribotla IDO’yu alanında dünyanın en büyük şirketleri arasına soktu.1999 yılında deniz toplu taşımacılığı ve turizme katkılarından dolayı uluslar arası “Skal” kulübü tarafından verilen kalite ödülüne layık görüldü. Halen uluslar arası denizlerde yolcu ve yük taşımacılığı ile denizcilik konularında danışmanlık yapan şirketinde çalışmalarını sürdürmektedir. Muhtelif sivil toplum kuruluşlarında üyeliklerin yanı sıra Piri Reis Denizcilik Vakfı ve Refahiye Kültür ve dayanışma Derneği Başkanlık görevini sürdürmektedir.58 ve 59. Hükümetlerde Ulaştırma Bakanlığı yaptı. 60. Hükümet’te yeniden Ulaştırma Bakanı oldu.3 Kasım 2002 genel seçiminde AK Partiİstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girerek, 58. ve 59. AKParti hükümetlerinde Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı.22 Temmuz 2007 genel seçiminde AKParti Erzincan milletvekili seçildi ve 60. AK Parti hükümetinde Ulaştırma Bakanı olarak kabinedeki görevine devam etti.12 Haziran 2011 genel seçiminde AKParti İzmir milletvekili seçildi ve 61. AK Parti hükümetinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak kabinedeki görevine devam etti.Öncüllerinden farklı olarak, 11 yılüst üste görev olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en uzunsüreli görev yapan Ulaştırma Bakanı oldu.Halen İsveç Malmö’de bulunan Dünya Denizcilik Üniversitesi ( WMU ) Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir. Dünya Denizcilik Üniversites,, Berlin Teknik Üniversitesi’nin de içinde bulunduğu çok sayıda üniversite tarafından kendisine Fahri Doktora ünvanı verildi.Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarının başkanlığını yürütmektedir.2014 yerel seçimlerinde İzmir Büyüksehir Belediye Başkan adayı oldu. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı olarak görev yaptı.1 Kasım 2015 genel seçimlerinde yeniden milletvekili olarak seçildi ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görev yaptı.22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresinde Genel Başkan seçilmiştir ve Davutoğlu’nun istifasının ardından 65. Türkiye Hükûmeti’ni kurarak 24 Mayıs 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 27. Başbakanı oldu.24 Haziran 2018 genel seçimlerinde AK Parti İzmir milletvekili seçildi. Seçimlerin ardından hayata geçen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte Başbakanlığın yürürlükten kaldırılmasıyla Binali Yıldırım, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Son Başbakanı” olarak tarihe geçti.12 Temmuz 2018 – 18 Şubat 2019 tarihleri arasında 28. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ilk Meclis Başkanı olarak görev yapmıştır.Bakanlığı, Başbakanlığı ve Meclis Başkanlığı dönemlerinde ulusal ve uluslar arası birçok üniversite tarafından Fahri Doktora unvanı verildi:Bakanlığı döneminde;
    20 Temmuz 2006: Girne Amerikan Üniversitesi
    19 Haziran 2009: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
    7 Mayıs 2010: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
    29 Eylül 2010: Yozgat Bozok Üniversitesi
    28 Şubat 2011: Anadolu Üniversitesi
    12 Eylül 2011: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
    20 Eylül 2011: Kırklareli Üniversitesi
    23 Aralık 2011: Almanya Berlin Teknik Üniversitesi
    6 Haziran 2012: Pamukkale Üniversitesi
    2 Aralık 2012: Dünya Denizcilik Üniversitesi
    22 Mart 2013: Okan Üniversitesi
    Başbakanlığı döneminde;
    26 Mart 2017: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
    6 Mayıs 2017: Moldova Komrat Üniversitesi
    13 Haziran 2017: Piri Reis Üniversitesi
    29 Eylül 2017: Çanakkale 18 Mart Üniversitesi
    18 Ekim 2017: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
    21 Ekim 2017: Fırat Üniversitesi
    22 Kasım 2017: Yıldız Teknik Üniversitesi
    24 Mart 2018: Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi
    6 Nisan 2018: Moğolistan Devlet Ulusal Yönetim Akademisi
    Meclis Başkanlığı döneminde;
    4 Ekim 2018: Ege Üniversitesi
    18 Ekim 2018: Marmara Üniversitesi
    23 Ekim 2018: Kafkas Üniversitesi
    26 Ekim 2018: Üsküdar Üniversitesi
    18 Kasım 2018: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
    Devletin bekası, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğü, toplumun huzuru, birlik ve beraberliğine yönelik üstün başarılarından dolayı 13 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Devlet Şeref Madalyası tevdi edilmiştir.AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterilmiştir.Evli ve 3 çocuk babası olan Binali Yıldırım, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.
    (bkz)
    gbkz
    ybkz
    spoiler
    görsel
    video
    link
    0 / 2500
    entry girebilmek için kayıt ya da giriş yapınız.
    Betasözlük
    Aramıza hoşgeldiniz! Eğer üye değilseniz aşağıdan üye olabilir, ya da giriş yapabilirsiniz!
    betasozluk betasozlukcom betasozlukcom