görsel
Birol Güven kimdir nereli kaç yaşında?
1 Mayıs 1964 tarihinde Kocaeli, Darıca’da dünyaya gelen Birol Güven, Öğrenim hayatını Darıca'da geçirdi. Ünlü isim gençlik dönemlerinde tüpçülük yapan babasına yardımcı oldu. Birol Güven liseyi bitirmesi ile beraber Kocaeli'nden ayrılarak Ankara'ya yerleşti ve burada Ankara Hacettepe Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği'nden 1998 yılında mezun oldu.

Güven okulundan mezun olduktan sonra kısa bir zaman okuduğu mesleği olan İngilizce öğretmenliği yaptı. Öğretmenlik denemesinin ardından bir süre animatörlük yapan Güven, kısa bir süre de turizm rehberliği ile meşgul oldu. Ankara'da aradığını bulamayan isim İstanbul'a gelerek burada Sultanahmet'te İngilizce turist rehberliği yaptı. Birol Güven için hayatının değişim noktası burada yaşandı.

Bir iş görüşmesi için Manajans’a giden Birol Güven burada Yavuz Turgul ile tanıştı ve onun sayesinde Gani Müjde ile bağlantı kurdu. Bu bağlantı sonrasında Güven, Gani Müjde'nin “Tükenmez Kalem” ekibine katıldı. Gani Müjde'nin ekibinde dikkat çeken Birol Güven, Gani Müjde ile beraber bir firma kurdu ikilinin ortaklıkları 2002 yılına kadar devam etti. Birol Güven, Gani Müjde ortaklığının bitişi ile beraber eşi Burcu Güven’le beraber MinT’i (Made in Turkey) kurdu.

Zamanında Cem Özer gibi önemli bir ismin programına metin yazarlığı yapan Birol Güven'in Türkiye tarafından tanınması efsane dizi "Ayrılsak da Beraberiz" sayesinde oldu. Birol Güven bu başarılı dizinin sonrasında çektiği "Çocuklar Duymasın" ile adını dizi sektörüne altın harfler ile yazdırmayı başardı.

2014 yılında Müfit Can Saçıntı’nın yönetmenliğini yaptığı, senaryosunu Birol Güven'in kaleme aldığı “Mandıra Filozofu” adlı filmde büyük başarı elde etti.

Birçok önemli projeye imza atan Birol Güven Kanal D ekranlarında oynayan Çocuklar Duymasın dizisinin senaryosunu yazıyor ve yapımcılığını üstleniyor.