Böbrek Yetmezliğinin Belirtileri Nelerdir?

Böbrek yetmezliği farklı sebeplerden kaynaklanabilen, erken müdahale edilmediğinde ise ölümle sonuçlanabilen rahatsızlıklardan biridir. Böbreklerin aktivitesini yavaşlatması ya da tamamen çalışmayı durdurması ile ortaya çıkan hastalığa böbrek yetmezliği denilmektedir. Böbreklerin doğru çalışmayı bırakması ile birlikte vücuttan sıvı atımı sağlanamamakta ve vücutta aşırı sıvı birikmesi sonucu ölüme kadar gidebilmektedir. Peki böbrek yetmezliğinin belirtileri nelerdir?

Böbrek yetmezliği farklı belirtiler ile kendini göstermektedir. Belirtiler kişiden kişiye değişmekle birlikte hastalığın aşamasına göre de farklılık gösterebilmektedir. Böbrek yetmezliğinin genel belirtileri şunlardır;

· İdrar miktarında azalma ya da geceleri sık sık idrara çıkma.

· Böbrek yetmezliği durumunda beyne yetersiz oksijen salgılanmasından dolayı halsizlik durumu ortaya çıkmaktadır.

· İştahta azalma ve bu duruma bağlı olarak gelişen aşırı kilo kaybı.

· Sıvı birikmesi nedeniyle nefes almada zorluk yaşanması görülebilir.

· Sürekli olarak üşüme ve yorgunluk hissi yaşanması.

· Vücutta biriken atıkların kanı etkilemesi nedeniyle mide bulantısı ve kusma gibi sorunların ortaya çıkması.

· Yüksek tansiyon da böbrek yetmezliği belirtileri arasında yer almaktadır.

Böbrek yetmezliği ile ilgili belirtiler görüldüğünde hekim tarafından yapılacak teşhis ile tedaviye başlanmalıdır. Rahatsızlığın erken teşhisi ve en kısa sürede önlem alınması durumun ehemmiyeti açısından önemlidir. Böbrek yetmezliğinin tedavisinde diyaliz, böbrek nakli ya da hemodiyaliz gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Fazla toksinlerin böbrekte birikmesi sonucu kişide uyku problemleri ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca böbrek yetmezliği yaşayan kişinin konsantrasyon sorunları ile karşılaşması da muhtemeldir. Sağlıklı bir şekilde işlevini yürütemeyen böbrekler nedeniyle kişinin cilt sorunları yaşadığı da görülebilir. Böbrek yetmezliğinin belirtileri arasında yer alan ciltte kuruluk ve kaşıntı gibi sorunlar bu durumun bir sonucudur. Böbrek yetmezliğinin tam teşhisi doktorunuz tarafından yapılacak testler ve muayeneler ile yapılacaktır.
Bir yakınımda olması üzerine, böbrrek yetmezliğini araştırmaya başlamıştım yararlı bir bilgi.
Firmalar, Doktorlar, Hastaneler, Eczaneler, ihtiyacın olan herşey

Sizin için en uygun doktoru bulun, soru sorun, randevu alın. İlgi alanlarına göre doktorlar. Hangi hastalığa hangi bölüm bakar? Hastalıklar hakkında bilgiler