görsel


(14 Eylül 1969, Taegu, Güney Kore doğumlu), filmlerinde titiz yönetmenliği, sosyal eleştiri, türlerin harmanlanması ve hızlı ton değişimleriyle tanınan Güney Koreli film yapımcısı.

Bong, dört çocuğun en küçüğüydü. Babası bir grafik tasarımcı ve sanat öğretmeniydi ve anne tarafından büyükbabası Kore Savaşı sırasında Kuzey Kore'ye taşınmayı seçen tanınmış bir romancıydı . Bong ilkokuldayken, o gelen ailesi ile birlikte hareket Taegu'nun için Seul. Ortaokuldayken filme ilgi duydu. Daha sonra Yonsei Üniversitesi'ne kaydoldu ve burada sosyoloji okudu ve kampüs gazetesinde çalıştı, demokrasi yanlısı hareketi destekleyen karikatürler çizdi. İki yıl zorunlu askerlik yaptıktan sonra 1993 yılında mezun oldu. Daha sonra film yapımının tüm yönlerini deneyimlediği Kore Film Sanatları Akademisi'ne kaydoldu. Bong sonraki birkaç yılını, çoğu başka yönetmenlerin filmlerine yazarak, çeşitli şekillerde katkıda bulunarak geçirdi.

Bong, 2000 yılında ilk uzun metrajlı filmi Flandersui gae'yi ( Barking Dogs Never Bite ) yönetti. Bu film, bir üniversite hocasının bir komşunun köpeğinin havlamasıyla deliye döndüğünü anlattı . Sonraki filmlerinin çoğunda yaptığı gibi, senaryoyu yazdı. Film olumlu eleştiriler aldı ancak çok az ilgi gördü. Salinui chueok (2003; Cinayet Anıları ), 1980'lerin ortalarında bir dizi gerçek hayattaki çözülmemiş cinayetle ilgili bir oyuna dayanan, büyük bir hit oldu ve birçok Kore film yarışmasında ödüller kazandı. Bong daha sonra Three Filmmakers 2004'ün Digital Short Films başta olmak üzere iki antoloji filmine katkıda bulundu. (2004) için, tamamen kapalı devre güvenlik kameralarında çekilmiş bir adamın aşağıya doğru sarmalını anlatan kısa bir maket belgesel hazırladı.
Bong'un bir sonraki filmi, Seul sakinlerini terörize eden Han Nehri'ndeki bir canavar hakkında bir korku filmi olan gişe rekorları kıran Gwoemul'du (2006; The Host ) . Güney Kore'de gişe rekorları kırdı ve Cannes film festivalinde övgüler aldı . Madeo (2009; Anne ), bir annenin zihinsel engelli oğlunun işlediği anlaşılan bir cinayetten masum olduğunu kanıtlama girişimini anlatıyor. Snowpiercer(2013), Fransız bir çizgi romana dayanan İngilizce bir film, büyük uluslararası izleyiciler ve eleştirel övgü kazandı. Bir iklim felaketinde hayatta kalabilen tek insanların muazzam bir trende sosyal sınıflara göre ayrılmış olarak yaşadığı bir bilimkurgu hikayesi sundu. Filmde Amerikalı aktörler Chris Evans, Ed Harris ve Octavia Spencer ve İngiliz aktörler Tilda Swinton ve John Hurt ile Bong'un her zamanki Koreli oyuncu kadrosu yer alıyor. Daha sonra bir Amerikan televizyon dizisi olarak uyarlandı (2020–).

Britannica Premium aboneliği edinin ve özel içeriğe erişim kazanın. Şimdi Abone Olun
Bong daha sonra bir kızın genetiği değiştirilmiş dev domuzuyla ilişkisi hakkında Okja (2017) ile çevrecilik ve hayvan haklarına değindi . En büyük ödül için yarıştığı Cannes'da açıldı. Bong'un kara komik korku filmi Gisaengchung (2019; Parasite ) adlı bir sonraki filmi, hizmetçi olarak çalışarak varlıklı bir aileye sızan fakir bir aileyi anlatan bir hikaye ile sosyal ve mali eşitsizliğin acımasızlığını hedef aldı. Pek çok eleştirmen tarafından bir başyapıt olarak selamlanan film, Cannes'da Altın Palmiye ödülünü kazandı ve en iyi film dalında Akademi Ödülü'nü alan ilk yabancı dilde film oldu . Aynı zamanda en iyi uluslararası uzun metrajlı film dalında Oscar kazandı ve Bong, senaryonun yönetmenliği ve yazımı için Oscar aldı.