görsel
Adı Soyadı:
Burak Küntay
Doğum Tarihi:
1979 (40 yaşında)
Meslek:
Akademisyen, Yazar ve Siyasetçi
Doğum Yeri:
Ankara
Burak Küntay Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli? Biyografisi ve Kısaca Hayatı
Burak Küntay kimdir? Kaç yaşında? Nereli? Babası kim? Evli mi? Eşi kimdir? İşte biyografisi!

Burak Küntay, 1979 yılında Ankara’da doğmuştur. İstek Vakfı Bilge Kağan Lisesi’ni bitirdikten sonra lisans eğitimini Siyaset Bilimi üzerine Florida Atlantic Üniversitesi’nde ve yüksek lisansı da yine aynı üniversitede Uluslararası İlişkiler alanında yapmıştır. Ardından Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında doktorasını tamamlamıştır.

Akademik çalışmalarını genel olarak ABD devlet sistemi, ABD dış politikası ve Ortadoğu konularında yapmıştır. ABD Senatörü Bill Nelson’un yanında stajını tamamladıktan sonra Florida Atlantic Üniversitesi’nde Mütevelli Heyeti Üyeliği ve aynı üniversitede Vakıf Kurulu Üyeliği’nde bulunmuştur.

Burak Küntay, Bahçeşehir Üniversitesi’nde Hükümet ve Liderlik Okulu Başlanlığı ve Amerikan Araştırmaları Merkezi Kurucu Başkanlığı görevlerini hala yürütmektedir. Bahçeşehir Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyeliğinin yanı sıra Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü ve üniversitenin Rektör Danışmanlığı görevlerini de yürütmektedir.

Uzun süre Dünya Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptıktan sonra NTV’nin Dış Politika Danışmanlığı görevini yürütmektedir.

ABD merkezli American Turkish Council (ATC) yönetim kurulu üyeliği yapmakta olan Küntay aynı zamanda Eğitim Komitesi Başkanlığı’nı da yürütmektedir. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesindeki Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) yönetim kurulu üyesidir. Aynı zamanda yine DEİK bünyesindeki Türkiye-Kanada ve Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseylerinin yönetim kurulu üyesidir.