görsel
Dağ çayının içinde vücudumuz için faydalı birçok uçucu yağ bulunmkaktadır. Dağ çayı bitkisi ilaç yapımında dahi kullanılıyor. Özellikle mide problemleri için birçok faydası olan dağ çayı hazmı kolaylaştırarak hazımsızlık nedeniyle oluşan mide ağrılarının ve şişkinliklerinin önüne geçiyor.Dağ çayı bitkisi, Batı Karadeniz, Akdeniz, Ege, Marmara ve Güney Doğu Anadolu’nun orman içlerinde, çalılıklarında, yaylalarında ve dağ eteklerinde bulunuyor.
KİLO VERDİREN BİTKİ ÇAYLARI
Kilo verdiren çaylar ve tarifleri...


MENOPOZ SEMPTOMLARINI HAFİFLETEN ŞİFALI BİTKİLER
Kadınlar, 40 yaşlarında...Dağ çayı nasıl tüketilir?
Dağ çayı bitkisi en çok çayı demlenerek tüketiliyor. Aktarlardan ya da online alışveriş sitelerinden temin edilen kurutulmuş haldeki dağ çayını demlemek için iki farklı yöntem bulunuyor.İlk olarak; kaynatıp bir kenara alınan sıcak suyun içine dağ çayı ilave ediliyor ve 5-10 dakika arası demlendikten sonra süzülüp bal ve limon ilave edilebilir.


İkinci yöntem ise; şimdilerde çok tavsiye edilmeyen ancak dağ çayı bitkisi gibi sert yapılı bitkiler için kullanılan doğrudan kaynatma yöntemi. Bir su bardağı oda sıcaklığında suyu ve bir avuç dağ bitkisini küçük bir demliğe ya da tencerede 5 dakika kaynatıldıktan sonra ilk yöntemde olduğu gibi süzüldükten sonra sade bir şekilde veya bal ve limon ile tüketilebiliyor.


Dağ çayı bitkisi saç sağlığı için de oldukça yararlı. Yağ şeklinde de satılan dağ çayı yağını aynı oranda badem yağı ya da zeytinyağı gibi faydalı yağlarla karıştırarak saç diplerinizden uçlarınıza sürebilir. Yaklaşık 2-3 saat bu şekilde beklettikten sonra yıkayıp durulayabilirsiniz. Böylece daha sağlıklı, gür ve uzun saçlara sahip olabilir, saç köklerinizi de saç tellerinizi de güçlendirebilirsiniz.


Dağ çayı bitkisinin faydaları nelerdir?
Güçlü antioksidan özellikleri bulunan dağ çayı, vücudu serbest radikallerden koruyor, bu sayede bağışıklık sistemini güçlendiriyor.


Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıkları önlüyor, var olan hastalıkların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine destek oluyor.


Balgam söktürücü bir etki oluşturuyor.


Antioksidan özelliği sayesinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini en aza indiriyor.