görsel

David Henry Fromkin

(27 Ağustos 1932 - 11 Haziran 2017) Amerikalı yazar, avukat ve tarihçiydi. Orta Doğu tarihini ve 1914-1922 yılları arasında Avrupalı güçlerin modern Orta Doğu'nun yaratılmasındaki rolünü incelediği Barışa Son Veren Barış (1989) kitabıyla tanınır. Kitap hem Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği Ödülü hem de Pulitzer Ödülü için finalist oldu. Fromkin toplamda yedi kitap yazdı, en son 2007'de Kral ve Kovboy: Theodore Roosevelt ve Yedinci Edward, Gizli Ortaklar kitabını yayınladı.
Fromkin 27 Ağustos 1932'de Wisconsin, Milwaukee'de doğdu.

Yeğeni Daniel Soyer'e göre kalp yetmezliğinden dolayı 11 Haziran 2017'de Manhattan, New York'ta öldü. 84 yaşındaydı.
Chicago Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Boston Üniversitesi Pardee Küresel Araştırmalar Okulu'nda tarih profesörü ve uluslararası ilişkiler profesörüydü; aynı zamanda Frederick S. Pardee Uzun Menzilli Gelecek Araştırma Merkezi'nin direktörü oldu. Ayrıca Dış İlişkiler Konseyi'nin bir üyesiydi.

Bir tarihçi olarak kariyerinden önce Fromkin bir avukat ve siyasi danışmandı. 1972 Demokratik ön seçim kampanyasında, aday Hubert Humphrey'e dış politika danışmanı olarak hizmet etti. Avukat olarak, Ordu Hakimi Başkonsolosluğu Kolordusu'nda hem savcı hem de savunma danışmanı, daha sonra Simpson Thacher