görsel


Duygu Asena 19 Nisan 1946 yılında İstanbul’da doğmuştur. Dedesi Atatürk’ün yaveri Ali Şevket Öndersev’dir.

Duygu Asena yazıları nedeni ile feminist yazar olarak isimlendirilmektedir.

Orta öğrenimini Kadıköy Kız Lisesinde tamamladıktan sonra Üniversitede Pedagoji bölümüne girdi. Mezun olduktan sonra iş yaşamına pedagog olarak başladı.

Duygu Asena gazetede ilk yazısını Hürriyet Kelebek ekinde yayınlamıştır. Bundan sonra çeşitli dergi ve gazetelerde yöneticilik yapmıştır.

TRT 2 kanalında Ondan Sonra isimli programı hazırlayıp sunmuştur. Gazetecilik yapmasının yanı sıra yazmaya da devem eden Duygu Asena Kadının Adı Yok isimli romanı ile adını geniş kitlelere duyurdu.

Kitabı 1998 yılında fazla müstehcen bulunarak yasaklandı. Açılan dava sonunda kitabın yayınlanmasına müsaade edildi ve Atıf Yılmaz tarafından sinemaya uyarlandı.

Duygu Asena’nın romanları birçok dile çevrildi. Romanlarının kolayca okunan, akıcı bir dille yazılmış olmasının yanı sıra kitaplarındaki karakterlerde ruhbilimi açısından irdeleyici özellikler bulunması da ayrı bir özelliğidir.

Çeşitli yıllarda gazetecilik ve yazarlık dalında ödüllerine sahip olan yazar 30 Temmuz 2006 yılında beynindeki ur nedeni ile hayata gözlerini kapattı.