görsel


(d. 1976, Ankara), Türk modacı.
Ebeveyni ve kardeşleri
Elif Kavakçı, 1976’da Ankara’da doğdu. 93 Harbi (1877-78)’nde Gürcistan’dan Osmanlı topraklarına göçen bir ailenin çocuğu olan İslam hukuku profesörü Yusuf Ziya Kavakçı ile Ispartalı Alman dili ve edebiyatı uzmanı Gülseren Gülhan Kavakçı’nın üç kızından sonucusudur.
(ablaları eski Fazilet Partisi Milletvekili Merve Kavakçı ve AK Parti milletvekili Ravza Kavakçı Kan)

Babası 1970’li yıllarda Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde Tefsir, Hadis, Fıkıh gibi bölüm başkanlıkları yaptı. Annesi de aynı üniversitede bir süre Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Alman Dili ve Edebiyatı okutmanı olarak çalıştı. Üniversitede “İlk türban takan ve bunda direnen akademik elemanlardan biri” olan anne Kavakçı, üniversite yönetiminden gelen baskılar sonunda bir süre sonra görevinden istifa etti. Babası ise baş örtülü öğrencileri derslere almaması konusunda
üniveriste yönetiminden baskı gördü ve yetkisini keyfi kullandığı gerekçesiyle görevinden alındı,
1982’de üniversiteden istifa etti.

Kızlarının tesettürlü olarak öğrenim görmesini isteyen Kavakçı ailesi 1988’de ABD’nin Texas Eyaleti Dallas şehrine yerleşti. Bu tarihten itibaren ABD’de yaşamaya başlayan Elif Kavakçı, burada işletme ve moda tasarımı üzerine eğitim aldı ve moda ve sosyolojisi üzerine yüksek lisans eğitimine devam etti.
Kavakçı, ilk defilesini 2008’de Dallas’ta ”Covered in Style – Stile Bürünmüş” adını verdiği koleksiyonuyla gerçekleştirdi.

Elif Kavakçı’nın kişiye özel tasarımlarının müşterileri arasında, başta ablası Merve Kavakçı olmak üzere içlerinde Justin Timberlake’in de bulunduğu pop starların fotoğrafçısı olarak tanınan ve Müslüman olan Nicole Queen, Türkiye cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan gibi birçok tanınan sima vardır.
Elif Kavakçı, ABD’deki bir tıp merkezinde görev yapan Dr. Bekir Tanrıöver ile evli ve Jana ve Sidra
adlarında iki çocuk annesidir.