AnasayfaOyuncularErdal Beşikçioğlu Kimdir?
Erdal Beşikçioğlu Kimdir?


ERDAL BEŞİKÇİOĞLU KİMDİR?
Erdal Beşikçioğlu, 5 Ocak 1970 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Babası Ordu, Ünye’li ve memurdur. Annesi ise Ankaralı, Arnavuttur. Kendisi, bu ailenin ilk çocuğudur. Babası Vakıflar Bankası’nda müdürlük yapıyordu. Sürekli olarak tayinleri çıktığı için ilkokula Ankara’da başlamasının ardından Kayseri ve İzmir’de devam etti. İzmir Özel Türk Koleji’nde liseye başladı fakat sonrasında İzmir Narlıdere Mehmet Seyfi Eraltay Lisesi’ne geçerek, eğitimine burada devam etti. Son olarak ise liseyi Ankara’da tamamladı. Beşikçioğlu, Gençlerbirliği Spor Kulübü Başkanı İlhan Cavcav’ın yeğenidir.

Erdal BeşikçioğluERDAL BEŞİKÇİOĞLU’NUN MESLEK HAYATI
Erdal Beşikçioğlu oyuncu olmaya karar verdikten sonra 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na girdi. Eğitimi esnasında ‘William Guskill’ ile yaratıcı drama üzerine workshop çalışmalarında aktiflik gösterdi. Bu okuldan 1993 yılında mezun oldu. Hiç vakit kaybetmeden aynı yıl Devlet Tiyatroları’nda görev aldı. 1995-1996 sezonunda Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda müdür vekili olarak görev yaptı. Daha sonra Ankara Devlet Tiyatrosu’na gelerek görevine burada devam etti.

Ayşe Kulin tarafından yazılan romanın uyarlaması ve Vali Recep Yazıcıoğlu’nun büyük emek verdiği Başpınar Köprüsü’nün konu olarak geçtiği bir dizide 2006 ile 2008 yılları arasında rol alarak, Recep Yazıcıoğlu’nu canlandırdı.

2010 yılında Behzat Ç. ile ekranlara döndü ve unutulmaz bir diziye imza attı. 2014 yılında ‘Kod Adı Reaksiyon’, 2016 yılında ’46 Yok Olan’ ve 2017 yılında ‘Adı Efsane’ dizilerinde rol aldı.

1991 yılından beri Elvin Beşikçioğlu ile evlidir. Bu evlilikten 1 kız, 1 erkek çocuğu vardır.