görsel


Stan ve Julie Patz 1970 senesinde evlendiler.New York Manhattan’da yaşıyorlardı.Çiftin 2 sene sonra bir evladı oldu.Yarım asır sonra bile konuşulacak olan Etan Patz’ın hikayesi böyle başladı. Etan Patz, 1972 yılında Manhattan’da dünyaya geldi.Yaşıtları gibi günün büyük bir kısmını sokakta oynayarak geçiriyordu. 6 yaşına geldiğinde haftanın 5 günü okula giden, okuldan arda kalan vakitlerini de resim çizerek değerlendiren bir isim oldu. Ama 25 Mayıs günü yaşadıkları bu düzeni tamamen bozdu.

25 Mayıs 1979 sabahı Etan her zamanki gibi okula gitmek üzere Soho’daki evinden ayrıldı.Her sabah yaptığı gibi Prince Street’teki evinden çıkacak ve West broadway’deki otobüsüne binecekti.Ama o gün artık ne olduysa Etan otobüse binmedi.Otobüs yolunda bilinmeyen bir şeyler olmuş ve çocuk ortadan kaybolmuştu.


O gün Etan’ın üzerinde Future Flight Captain yazılı bir pilot şapkası, mavi bir kadife ceket, mavi kot pantolon ve mavi çizgili bir spor ayakkabı vardı. Etan’ın yokluğunu ilk farkeden öğretmeniydi, Etan o gün ilk kez okula gelmemişti. Öğretmen onun hasta olduğunu düşündüğü için dersten sonra ailesini aramadı.

Saatler sonra ve Etan Patz’ın eve dönme saati geldi.Annesi Etan’ın eve gelmesini bekliyordu, ama Etan’ın düzenli eve geliş saatinin üzerinden yarım saat geçtikten sonra bir sorun olduğunu hissetti. Anne hemen otobüs durağına gitti ve şoförlere Etan’ı tarif ederek onu görüp görmediklerini sordu. Görmedik yanıtını alan kadın, hemen Etan’ın okuluna gitti ve öğretmeniyle görüştü. Etan o gün okula gitmemişti yani o an farkında olmasa da 7 saati aşkın süredir Etan kayıptı. Okul müdürü hemen durumu polislere bildirdi.