görsel
Faruk Turgut kimdir nereli kaç yaşında?
1960 Tunceli doğumlu olan Faruk Turgut lisenin bitimi ile sinema sektörüne girmiş alaylı bir isim. Sinema sektöründe çalışan ağabeyi ile beraber 1979 yılında ortak yapım şirketi kuran tecrübeli yapımcı sektörde bir çok pozisyonda görev aldı. Çekilen filmlerde reji asistanı, yönetmen yardımcısı olarak görev yapan ismin aile şirketi adına çektiği ilk film dönemin dev sanatçıları İlyas Salman’la Şener Şen’in oynadığı "Dolap Beygiri" oldu.

Atıf Yılmaz, Şerif Gören gibi dev isimlerle çalışan yapımcı 27 yaşında "Sis" adlı filmde yönetmen koltuğuna oturdu ve Ankara Film Festivali’nde ödül aldı. 90'lı yıllarda sinema sektörünün yaşadığı kriz sonrası Yeşilçam sekteye uğrayınca tecrübeli isim aile şirketinden ayrıldı ve kendi yapım şirketini kurdu. Böylece Gold Film Prodüksiyon doğdu.

Deneyimli isim Gold film ile özellikle televizyon dizilerine önem verdi ve bir çok dizi projesine imza attı. Özellikle "Hanımın Çiftliği" dizisi döneminde büyük ses getirmeyi başardı ve o dönem diziye harcanan bütçenin 1 Milyon dolar olması yapımcının adını magazin sayfalarına taşıdı.

Gold yapım imzası ile sayısız işlere imza atan tecrübeli yapımcı halen Star ekranlarında yayınlanan "Erkenci Kuş" dizisinin yapımcılığını üstleniyor.