görsel
Ferdi Akarnur kimdir nereli kaç yaşında?
Samsun'da 27 Ocak 1946 yılında dünyaya gelen Ferdi Akarnur öğrenim hayatını Samsun'da geçirdi ve son olarak Sanat Enstitüsü Motor bölümünden mezun oldu. Deneyimli oyuncu ilk olarak sahneye Reşat Nuri Güntekin’in tek perdelik “İstiklal” adlı oyunuyla adım attı. Tiyatronun Samsun'da sevilmesi adına 1966 yılında Öğretmenler Derneği ile Samsun Oda Tiyatrosu’nun kuruluşunda yer aldı.

Ferdi Akarnur aynı yıl içerisinde ODTÜ Amatör Tiyatro festivalinde deli kaymakam rolü ile "En iyi erkek oyuncu" seçildi. Samsun Oda Tiyatrosu’suna da "En iyi grup" ödülü aldı. Ödüllerin ardından 1966 yılının bitimine doğru başarılı oyuncu Samsun'dan ayrılarak İstanbul'a geldi ve Orhan Erçin Tiyatrosu’nda profesyonelliğe ilk adımını attı.

Profesyonelliğe ilk adımın ardından efsane isim Avni Dilligil tiyatrosunda 4 yıl geçirdi ve buradan Lale Oraloğlu tiyatrosuna geçişi yaptı asıl yükselişini ise 1980 yılında Levent Kırca tiyatrosuna katılarak yaptı. Levent Kırca ile kariyerinde hızla yükselen isim 92 yılında Yasemin Yalçın Tiyatrosuna katıldı. Başarılı tiyatrocu bu sürecin ardından 1986 yılında tekrar Kırca tiyatrosuna döndü ve Olacak O Kadar adlı unutulmaz programda yer alarak tanınırlığını artırdı.

Ünlü oyuncu bir çok film ve tiyatroda yer almasına karşın Türk halkı tarafından tamamen tanınmaya 2002 - 2014 yılları arasında "Çocuklar Duymasın" adlı dizide Meltem karakterinin babası olan Müsteşar Kemal karakterine can vermesi ile başardı. Çocuklar Duymasın dizisinin ardından TRT ekranlarında yayınlanan Zengin Kız Fakir Oğlan dizisinde Mahmut bey karakterine can veren deneyimli isim ve bu rolü ile büyük beğeni kazandı.

Sanatçı halen Kanal D ekranlarında devam eden Çocuklar Duymasın adlı dizide rol alıyor.