Grip İçin Bitkisel Yöntemler

Soğuk kış günlerinde en yaygın görülen hastalıkların başında gelen grip salgını yaygınlaşmış durumda. Birçok kişi ansızın gelişen belirtiler ile kendini gribin eşiğinde buluyor. Boğaz ağrısı, öksürük, halsizlik, ateş ve yorgunluk hissi ile kendini gösteren grip kimi zaman birkaç gün sürerken kimi zamansa birkaç haftaya kadar kişiyi etkileyebiliyor. Sizlere bu yazımızda grip için bitkisel yöntemler sunacağız. Gribi ilaç ile tedavi etmeye çalıştığınızda belki kısa süreli iyileşme görebilirsiniz. Ancak ufacık bir enfeksiyon ile karşı karşıya kaldığınızda aynı yıl içerisinde tekrardan gribe yakalanabilirsiniz. Bitkisel yöntemler ise doğal tedavi süreci olduğu için gribi tamamen çözüme kavuşturmaktadır.

Grip İçin Bitkisel Çaylar

Zencefil

Antioksidan etkisi bulunan zencefil nefes açmada ve sinüs iltihabını önlemede faydalıdır. Grip sürecinde baş ağrısı ve mide bulantısı gibi sorunlarınızın giderilmesi için zencefilden yararlanabilirsiniz.

Zerdeçal

İçerdiği kurkumin adlı madde sayesinde boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelen zerdeçal bal ile birlikte tüketildiğinde grip için en faydalı çaylardan biridir. Zerdeçal ve bal ile hazırlayacağınız bitki çayı boğazı yumuşatarak mikropların vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayacaktır.

Nane Limon

Yüzyıllardır kullanılan geleneksel yöntemimiz nane limon çayı grip için bitkisel çaylar arasında ilk sırada yer almaktadır. Balgam söktürücü ve baş ağrısını giderici etkisi ile fayda sağlayan nane limon çayını gribin ilk evrelerinde 2-3 fincan tüketebilirsiniz. Özellikle kuru nane ile yapacağınız çayın daha etkili olacağını belirtmekte fayda var.

Grip İçin Karışık Bitki Çayı Tarifi

Soğuk algınlığı ve gripten korunmak için evde kendi yöntemlerinizle hazırlayacağınız bitki çayının yerini hiçbir şey tutmaz. Sizlere sunacağımız tarifi günde 2 kez tüketerek gribe karşı vücudunuzu koruyabilirsiniz.

· Zencefil

· Ihlamur

· Kuşburnu

· Tarçın

· Karanfil

Bir miktar suyu kaynatın. Kaynadıktan sonra içerisine tüm malzemelerden azar azar ilave edin. 5 dakika daha kaynattıktan sonra ılımaya bırakın. Ilıyan çayınızı dilerseniz 1 tatlı kaşığı bal ile tatlandırarak tüketebilirsiniz. Grip için karışık bitki çayı tarifi sayesinde vücudunuzun bağışıklığını artırabilirsiniz.