Gürkan Uygun Kimdir?


GÜRKAN UYGUN KİMDİR?
Gürcü asıllı olan Gürkan Uygun, 27 Mayıs 1974 İzmit doğumludur. Kariyerinde tiyatro, dizi ve film oyunculuğu yer almakta olan Uygun’un tiyatro ile tanışması lise yıllarına dayanmaktadır. Lise yıllarından itibaren amatör tiyatro ile ilgilenerek oyunculuk sevgi ve ilgisini belli etmiştir.

Dormen Tiyatrosu’nda profesyonel oyunculuk için eğitim alan Uygun’un televizyon dizi oyunculuğu kariyeri 1996 yılında Tatlı Kaçıklar adlı diziyle başlamıştır. Devamında, Böyle mi Olacaktı, Yedi Numara, Deli Yürek, Şapkadan Babam Çıktı adlı başarılı projelerde rol almıştır.

MEMATİ’NİN DOĞUŞU
Oyunculuk kariyerini rol aldığı televizyon dizileri ile başarılı bir şekilde devam ettirirken Kurtlar Vadisi dizisinde oynadığı Memati rolü, Gürkan Uygun için zirve olmuştur. Hem rolün hem de Gürkan Uygun’un başarısıyla Memati karakteri halk tarafından çok sevilmiş, benimsenmiş ve hatta gerçek kişi gibi tanınmaya başlanmıştır.

Memati Rolü doğduktan ve Gürkan Uygun tarafından canlandırılmaya başlandıktan sonraki 10 yıllık bir süreçte Uygun, Memati karakterini başarıyla oynamıştır. Rol devam ederken kısa bir süre Muhteşem Yüzyıl dizisinde Gürkan Uygun Mimar Sinan rolü için yer almıştır.

BEYAZPERDEDE GÜRKAN UYGUN
Televizyon dizileri ve tiyatro oyunları devam ederken Gürkan Uygun’un filmleri de ses getiren projeler arasında yer almıştır. Kurtlar Vadisi Filistin, Kurtlar Vadisi Irak, Çanakkale: Yolun Sonu, Tamam mıyız, Çakallarla Dans 3, Unutursam Fısılda, Bana Masal Anlatma, Bizans Oyunları, Günce, Hep Yek, Somoncu Baba, Gürkan Uygun’un da içinde bulunduğu filmler arasında sayılabilir.