görsel
Güven İslamoğlu kimdir nereli kaç yaşında?
9 Aralık 1963 Ankara doğumlu olan Güven İslamoğlu İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. İslamoğlu 1984 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın Yayın Bölümü’nden mezun oldu.

Deneyimli ismin sektöre girişi 1990 yılında TRT Ankara Televizyonu “Gün Başlıyor” programında yaptığı Yönetmen Yardımcılığı görevi ile oldu. 2 yıl bu görevde kalan isim 1992 yılında İstanbul'a yerleşti ve o dönem yayın hayatına başlayan HBB televizyonunun kuruluşunda yer aldı. Bu kanalda 1 yıl kadar görev alan Güven İslamoğlu daha sonrasında Show TV ve Star'da farklı görevlerde çalıştı. İslamoğlu özellikle Show ve Star ekranlarında hazırladığı çevre ve sağlık konusunda ki haberler ile dikkat çekti.

1991 yılında Artvin Hopa’dan, İskenderun Arsuz’a kadar tüm Türkiye sahillerini en kısa süre kat etmeyi planlayan Taipen adlı teknenin hikayesini belgeselleştirdi. Tekneyi helikopterle takip etti. İslamoğlu helikopterde bulunan 4 kişi ile birlikte Türkiye sahillerini baştan başa helikopterle kat edene ilk kişi oldu. Bu çekimlerin kameramanı “Gora”,”Vizontele” gibi filmlerin yönetmeni Ömer Faruk Sorak’dı.

Yıllar 1999'u gösterdiğinde tecrübeli isim Mehmet Ali Birand’ın daveti ile muhabir olarak CNN TÜRK’e geçti ve CNN TÜRK’ün kuruluşunda yer aldı. Burada bir çok başarılı projeye imza atan isim bir çok ödülünde sahibi oldu. Bu dönemde bir çok belgesele de imza atan isim Ecevit, Kıbrıs, Annan Planı, Ağrı Dağı’na By Pass Tırmanışı, Balina Operasyonu, Kar Güreşi gibi önemli yapımları hazırladı. 2003 yılında Ağrı Dağı’na (5137m.), 2004 yılında da Kaçkarlara (3900 m.) haber amaçlı zirve yaptı.

Güven İslamoğlu 2004-2011 yılları arasında sıradan insanların hayatlarını anlatan “Her (Evde) Yerde Bir Haber Var” ve “Alternatif Rota” programlarını dönüşümlü olarak ekrana taşıyan isim halen CNN Türk ekranlarında "Yeşil Doğa" programını sunuyor.