görsel
Makbule Hande Özyener (12 Ocak 1973), bilinen sahne adıyla Hande Yener, Türk şarkıcı. Ortaokul eğitimi sonrasında ailesi konservatuvara gitmesine izin vermeyince, Erenköy Kız Lisesi'ne başladı ancak bu okulu ikinci sınıfta terk ederek evlendi. Küçük yaşlarından beri hayalini kurduğu şarkıcılığı yapmak için Sezen Aksu'ya ulaşmaya çalıştı ve tezgâhtarlık yaptığı mağazaya gelen Hülya Avşar aracılığıyla Aksu'yla tanıştı. Aksu'nun yanında bir dönem geri vokallik yaptıktan sonra, Erdem Siyavuşgil'den şan dersleri aldı. Aynı dönemde Cem Özer'in televizyon programında şarkı söyledi. Altan Çetin ile çalışarak hazırladığı ilk stüdyo albümü "Senden İbaret"i 2000 yılında yayımladı.

Antalya'da çeşitli barlarda 3 yıl süreyle şarkı söyledi. Daha sonra İstanbul'a dönerek İstanbul'da sahne almaya başladı. 2000 yılında "Senden İbaret" adlı ilk albümünü çıkardı. 2001 yılında ilk albümünün remixleri ile karşımıza çıktı.

2002 yılında "Sen Yoluna Ben Yoluma" adlı albümü ile zirveye çıkan Yener daha sonra "Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor" isimli albümü ile büyük beğeni topladı.

Hande Yener'in sesine uyumlu bir şekilde hazırlanan şarkıları içeren dördüncü Hande Yener stüdyo albümü "Apayrı", Erol Köse Production tarafından Ocak 2006'da yayımlandı. "Kelepçe", "Aşkın Ateşi" ve "Kim Bilebilir Aşkı" albümde yer alan ve klipleri yayımlanan şarkılardı. "Apayrı" 2006 yılı içinde 165 bin kopya satış yaparak MÜ-YAP'tan altın sertifika aldı.

Mayıs 2007'de Hande Yener'in beşinci stüdyo albümü "Nasıl Delirdim?" satışa sunuldu. Şarkıcı daha çıkmadan 72 bin ön sipariş alan bu albümle birlikte elektronik müzik tarzına geçiş yaptı. Sezen Aksu tarafından yazılıp bestelenen "Kibir (Yanmam Lazım)" şarkısı albümün çıkış şarkısı ve ilk klibi oldu. Ardından Yener'in o sıralar sevgilisi olan Kadir Doğulu için yazıp klibinde Doğulu'nun da yer aldığı "Romeo" şarkısına da klip çekildi.

2008'in başında Hande Yener, Kemal Doğulu'nun "1 Yerde" single'ının yapımcılığını üstlenip şarkıda Doğulu'ya eşlik etti ve "Nasıl Delirdim?"in son klibi "Yalan Olmasın"ı yayımladı.

Mayıs 2008'de altıncı stüdyo albümü "Hipnoz"u Erol Köse Production etiketiyle yayımladı. "Hipnoz" albümündeki şarkıların neredeyse tamamının sözlerini kendisi yazdı.

1 Kasım 2008'de Hande Yener, Avrupa Müzik ile iki albümlük bir sözleşme imzaladı. Mart 2009'da, yedinci stüdyo albümü "Hayrola"yı bu şirket aracılığıyla yayımladı. Yedi şarkının sözlerini tek başına yazdığı albü