görsel


Coğrafik dil hastalığı, dilin üst ve yan kısımlarında lekelerin ya da yamaların göründüğü, genellikle ağrısız bir durumdur.

Düzensiz yamalar, dili bir haritaya benzetir. Bazı durumlarda, coğrafi dil noktaları ağzın diğer bölgelerinde görünebilir. Coğrafik dil hastalığı adına bazı bilgiler; Dilin üzerindeki yamalar, etkilenen alanda papilla veya küçük yumruların bulunmamasından kaynaklanır. Yamalar pürüzsüz ve kırmızıdır. Bazı durumlarda, kenarlar hafifçe yükseltilmiş gibi görünebilir. Coğrafik dil, yaygın bir durum değildir ve orta yaşa yaklaşan yetişkinleri etkileme eğilimi gösterir. Sıklıkla, pürüzsüz yamalar dilin bir bölgesinde iyileşir, sonra başka bir bölgede tekrar görünür.

*Belirtiler

Bir diş hekimi veya doktor durumu keşfedebilir. Coğrafik dil aylarca veya yıllarca fark edilmeyebilir. Genellikle diş hekimi veya doktor rutin bir muayene sırasında durumu keşfeder. Duruma, dilin üst ve yan taraflarında düz, kırmızı ve düzensiz yamalar neden olur. Ek ayırt edici özellikler şunlardır:

*birden fazla alanda yamalar

*beyaz renkte olabilen yükseltilmiş kenarlık

*çeşitli boyutlarda ve şekillerdeki yamalar

*zaman içinde dilin farklı kısımlarında gelişen, iyileşen ve göç eden yamalar

*zaman içinde boyut olarak değişen yamalar

Ek belirtiler hafif bir rahatsızlık veya ağrı içerebilir. Bu genellikle gıdalar veya diğer maddelerle temas sırasında olur. Bazı potansiyel tetikleyiciler şunlardır;

*sigara içmek

*çiğnemelik tütün

*baharatlı veya asidik gıdalar

*sıcak yemek

*diş macunu

*gargara