Türkiye'nin en kaliteli teknik ünviersitesi denebilir. Yetiştirdiği mühendisler Türkiye'nin en iyi kurumlarında çalışmakta olup en sık tercih edilen üniversitelerden birisidir. Buna ek olarak İstanbul'da beş kampüsü bulunmaktadır. Bunlardan biri Ayazağa diğeri Tuzla diğerleri ise Maçka, Taşkışla ve Gümüşsu kampüsleri olmaktadır.

Tuzla kampsünde İtü'nün ilk bölümlerinden biri olan gemicilik bölümleri yer almaktadır. Maçka kampüsünde ise hazırlık ve işletme fakülteleri bulunur. Taşkışla kampüsü mimarlık fakültesini bulundurur. Maslak'ta bulunan Ayazağa kampüsü ise Türkiye'nin en büyük üniversite kampüslerinden birisidir. Geri kalan tüm bölümler burada bulunmaktadır. Ayrıca bu kampüs içerisinde stadyum, gölet, kültür merkezi gibi eşsiz öğeler barındırır.
üniversitelerin en sevilen bölümlerindendir. özellikle kültürel etkinlik anlamında güzel öğrenci kulüpleri vardır. İTÜ EMK da onlardan. her sene düzenli olarak gerçekleştirdiği etkinlikleri, aktif üye sayısıyla İTÜ’nün en aktif öğrenci kulüplerinden birisi. aktif olarak etkinliklerini sosyal medya hesabından da duyuruyorlar. youtube kanallarında üniversite öğrencisi adayları ve öğrencileri ile daha samimi bir iletişim kurmaya çalışıyorlar. düzenli olarak video çekerek, bölüm ve etkinlikler hakkında merak edilen soruları yanıtlıyorlar. kulüp olarak severek takip ettiğim kulüplerden. videolarını izleyin derim.