Karıncalar Ne Yer?
Yuvalarına yiyecek taşıyan karıncaların torunu çocukluk yılımız beri beri aşinayız. Karınca birliklerinin muhteşem çalışma uyumlarına gerçek hayatta tanık olmayanlar varsa onlar da çizgi filmler varsa konuya hakimdir. Ancak pek çoğumuzun bilmediği ya da kafasının karışık olduğu konu, karıncaların hangi yiyecekleri tercih ettikleridir. Bu yazımızda karıncaların anatomileri ve beslenmeleri ile ilgili ilginç bilgiler özetleyeceğiz.
Olağanüstü Kanıtlar
Karıncalar Ne Yer?
Yuvalarına yiyecek taşıyan karıncaların torunu çocukluk yılımız beri beri aşinayız. Karınca birliklerinin muhteşem çalışma uyumlarına gerçek hayatta tanık olmayanlar varsa onlar da çizgi filmler varsa konuya hakimdir. Ancak pek çoğumuzun bilmediği ya da kafasının karışık olduğu konu, karıncaların hangi yiyecekleri tercih ettikleridir. Bu yazımızda karıncaların anatomileri ve beslenmeleri ile ilgili ilginç bilgiler özetleyeceğiz.Karıncalar beslenme konusunda fırsatçıdır. Yani karşılarına çıkan fırsatlarda besininizi değişebilir. Öte yandan karıncaların 10 tane binden fazla türü var ve beslenme tercihleri ​​türler arasında çeşitli. Haşere ile mücadele uzmanları karıncaları beslenmelerine göre ikiye ayırır.

Şekerli besinleri tercih edenler,
Yağlı besinleri tercih edenler.
Anatomi ve Beslenme
Aslında karıncalar tıpkı insanlar gibi protein, karbonhidrat ve yağ ile beslenirler. Bu bakımdan memelilere benzerler ancak bu oran, karınca türleri arasında farklılık göstermektedir. Nasıl ki köpeklerin beslenme planının% 30'nu, kedilerin ise% 90'ını protein oluşturuyorsa karınca türleri arasında protein, karbonhidrat ve yağ tüketme yöntemleri vardır. Sözcükleri büyük başlı karıncalar, protein ve yağlardaki zengin yiyecekler ararlar.

Alt Çene
Eğer karıncalara ve bilhassa büyük marangozlar karıncalara biraz yakından bakacak olursanız mandibula adı verilen büyük bir çeneye sahip olduklarını görürsünüz. Karıncaların alımı, katı besinleri yemek konusunda zorlanırlar ve besin parçalarını, mandibulaları ile tutar ve salgıladıkları tükürükle karıştırarak çiğnerler.


İşte bir karınca ve mandibulası
En sık gördüğümüz karınca türü, işçi karıncaLARI ve orada iki midesi vardır. Orta mideye mesosoma denir. Bu orta, koloniyi beslemek için bir tür depo servisi görür. İkinci mide ise karıncanın beslenmesiyle ilgili. Sıvı haldeki yiyeceklerin gönderildiği bu ikinci midenin adı ise rostrumdur.

Gelelim karıncaların yediklerine:

Şeker ve Bal
Karıncalar şekeri sever. Nektarları ve bitki sıvılarını ararlar. Yaprak bitlerinin ürettikleri özüte bayılırlar. Eğer bahçenizde yaprakların olmasını doğru akın eden karınca taburları göremezseniz ki ki öncedeninde bir şeyler yapılmazsa, yaprak biti kolonileri tarafından özüttür. Hatta karıncalar özüt üreten bitleri yuvalarına götürürler.


Yaprak biti
Tohum ve Mantar
Bir diğer karınca grubu ise vegan besinlerin peşinde koşarlar; tohum, mısır tanesi, tahıl çeşitleri ve yaprak vb. Çok ilginç bir şekilde karıncalar, buldukları bitkilerle beslenir yerine bizzat çiftçilik yaparlar. Yaprak kesici karıncalar sayfaları tıpkı bir oduncu gibi keser. Daha güçlü karıncalar ise kesilen yaprakları yuvaya taşır. Yuvalarına götürdükleri yaprakları tükürükleri çiğner, dışkıları ile yoğurur ve elde ettikleri hamurla yuvalarında mantarları beslerler.Termitler ve Böcekler
Marangoz karıncaların odun yedikleri sanılırsa karıncaların sindirim sistemi selülozu sindiremez. Yani karıncaların ağaç malzemelerle mesaileri inşaat ile birlikte. Odun tozu öbeklerine yakın bir yerde karıncaların tahtadan evleri burada anlaştı.


Acaba yakınlarda bir yerde tahtadan yapılmış bir karınca dükkanesi mi var?
Marangoz karıncalar şeker yedi karıncalar gibi tatlı besinleri tercih ettikleri gibi termitleri ve diğer ölüleri de yeler.


Kayak burada olabilir mi?
Böcek yiyen karınca türlerinden biri ateş karıncalarıdır. Böcekleri ve solucanları, yağ içerdikleri için çekici bulurlar ve avlarlar. Ateş karıncaları ile kazanede bu yüzden yağmaktadır. Etobur bir tür olan ateş karıncaları, avlarını sokar, parçalara böler ve kolonilerine taşırlar.


Ateş Karıncası
Karınca yiyen Karıncalar
Bazı karınca çeşitleri yamyamlık da yaparlar. İstemi eder, istila ettikleri kolonilerin yumurtalarını ve yavrularını karıncaları besin maddesi olarak kullanıyorlar. Hatta kıtlık zamanlarında kraliçe karıncaların kendi yavrularını bile yediği gözlemlendi.
küçücük olmalarına rağmen yaptıkları şeyler gerçekten muazzam. bazen evde otururken halının üzerinde yürüyen bir çekirdek kabuğu görüyorum fakat yakından bakınca altında karınca olduğunu anlıyorum. yediği şeyler de bizim yediklerimize benziyormuş. daha da incelenmesi gereken yaratıklar. belki onlardan bir şeyler öğreniriz.