31 Mart seçimlerinde Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı olarak seçilen Mansur Yavaş kimdir? Öz geçmişi ve biyografisi hakkında birçok kişiyi meraklandıran Mansur Yavaş, 23 Mayıs 1955 Ankara Beypazarı doğumludur. Liseye kadar Beypazarı’nda eğitim gören Yavaş, 1983’te İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Askerliğini askeri savcı olarak tamamlayan Yavaş, tezkeresini aldıktan sonra Beypazarı’nda yerleşip burada 13 yıl boyunca serbest avukatlık yaptı.

Ankara’ya ve Beypazarı’na yaptığı hizmetlerden de anlaşılacağı gibi Mansur Yavaş aslen nereli sorusunun cevabı apaçık ortada. Aslen Ankaralı olan Yavaş’ın siyasi hayatı genç yaşlarda başladı. 1989-1994 yılları arasında Belediye Meclis üyesi olarak çalıştı. 1994 senesinde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Beypazarı Belediye Başkan adayı oldu. Seçimleri kazanamadı fakat 18 Nisan 1999 seçimlerinde %51 oy alarak Beypazarı Belediye Başkanı oldu.

Mansur Yavaş Başarıları


1 Mansur Yavaş Başarıları
2 Mansur Yavaş’ın Siyasi Hayatı
2.1 Mansur Yavaş Eşi ve Çocukları
Mansur Yavaş boyu ve kilosu hakkında net bir bilgi bulunmamakla birlikte yaptığı çalışmalarla onlarca başarı ödülüne layık görülmüştür. Tarihi Beypazarı Konakları’nın korunması ve restorasyonu için yaptığı çalışmalar sayesinde “2001 Yılının En İyi Yerel Yöneticisi” ödülüne layık görülen Yavaş, Türk Dil Kurumu tarafından da onur ödülüne layık görüldü. Ayrıca doğa savaşçıları tarafından Yavaş’a “Çevre Ödülü” verildi. 24 Eylül 2004’de TÜSİAV tarafından da “Yılın Belediye Başkanı” olarak seçildi.

Mansur Yavaş’ın Siyasi Hayatı
Genç yaşta siyasetle ilgilenmeye başlayan Yavaş, 2004 Yerel Seçimleri’nde tekrar Belediye Başkanı olarak seçildi. Yavaş, 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde tekrar MHP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterildi. 3 dönem belediye başkanlığı yapan Yavaş, MHP’den tekrar aday olarak gösterilmeyince, 21 Aralık 2013 tarihinde CHP’ye üye olmaya karar verdi.

Yeni Haber Bekir Bozdağ kimdir? Biyografisi ve memleketi
Merkez Yönetim Kurulu kararıyla üyeliği kabul edilen Yavaş, 2014 seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Bu seçimde ikinci olan Yavaş, 2016 yılında partisinden istifa etti. 31 Mart seçimleri için 18 Aralık tarihinde tekrar CHP’den aday gösterilen Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan’ı olarak seçildi.

Mansur Yavaş Eşi ve Çocukları
Mansur Yavaş esi Nursen Yavaş ile bir akrabasının aracılığıyla tanışmıştır. Askerlik yaptığı dönemde sözlenen ve Nursen Hanım ile evlenen Mansur Yavaş’ın bu evlilikten iki kız çocuğu olmuştur. Kızlarından birinin adı Çağlayan diğerinin adı ise Armağan’dır. Armağan Yavaş, babasının izinden giderek avukat olmuştur. Çağlayan Yavaş ise evlidir.mansur yavaş nereli