MELTEM CUMBUL KİMDİR?
Meltem Cumbul, 5 Kasım 1969 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Babası Akşehirli, annesi İzmirlidir. 1987 yılında İzmir Türk Kolejinden mezun olarak Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Drama Ana Sanat Dalı’nda okudu.

Meltem CumbulMELTEM CUMBUL’UN KARİYERİ
1991 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konsevatuar’ından mezun olan Meltem Cumbul, ilk iş deneyimini kazanmak için Londra’ya giderek Londra’daki Şekspir Tiyatro Kumpanyası’da tecrübe kazandı. Daha sonra yapımcılığını Ömer Karacan’ın yaptığı Genç Çizgi adlı programı sundu. Yine o dönemde TRT için Rodyotek programını hazırladı ve 1993 yılında “Aşağı Yukarı” isimli yarışma programını sundu. Aynı şekilde 1994 yılında da ünlü isimleri konuk ettiği ve starların taklitlerini yaptığı ”Nerden Başlasak Nasıl Anlatsak” adlı talkshowu ve 1997’de “Meltem Cumbul Show”u sundu. O dönemde tiyatro projelerine de yer verdi ve Arnoid Wesker’in “Dört Mevsim” oyunu sahneye koydu ve yönetmenliğini yaptı.OYNADIĞI DİZİ VE FİLİMLER
Meltem Cumbul, Alp Buğdayı’nın yönettiği “Bir Sonbahar Hikâyesi” ile ilk kez bir sinema filminde rol aldı. Daha sonra “Sahte Dünyalar”dizisinde oynadı. 1995 yılında böcek ve Bay E filmlerinde küçük rollerde görünen Meltem Cumbul, ödüllü film olan “Usta Beni Öldürsene” de kendisinden söz ettirdi. Karışık Pizza, Propaganda ve Duruşma gibi filmlerde başrol oynadı. Sinemada kendisinden söz ettiren Cumbul, “Yılan Hikâyesi”, “Beşik Kertmesi gibi dizilerde rol aldı.