Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Dünyada milyonlarca kadının savaştığı bir hastalık olan meme kanseri ülkemizde de birçok kadının ortak sağlık sorunları arasında yer alıyor. Hiçbir kadının yaşamak istemediği bu rahatsızlık her sekiz kadından birinde hayatının belirli bir döneminde ortaya çıkıyor. Meme kanserinin tedavisinde başarı sağlanması açısından erken teşhis en önemli konu oluyor. Bu aşamada ise meme kanseri belirtileri nelerdir sorusuna cevaplar sunarak sizleri erken teşhis konusunda bilinçli olmaya davet ediyoruz.

Meme kanserinin belirtileri kişiden kişiye değişebilmektedir. Ancak en önemli belirtisi elle yapılan muayene sırasında belirgin bir kitlenin ele gelmesidir. Böyle bir durumda acilen hekiminize başvurarak radyoloji görüntüleme sistemleri ile hastalığın kesin teşhisi için gerekli testler yapılabilmektedir.

Meme kanserinin belirtileri şunlardır;

· Memede belirgin kitle veya şişlik hissedilmesi

· Meme kısmındaki cilt yapısının portakal görünümü alması

· Meme ucunun içe doğru çökük şekil alması

· Meme ucundan akıntı ya da kan gelmesi

· Meme cildinde oluşan kızarıklık ya da morluk

· Meme ve koltuk altı kısmına yakın bölgede ağrılı ya da ağrısız şekilde şişlik

Meme kanseri konusunda erken teşhisin hayati önem taşıdığını yazımızın başında da belirtmiştik. Her kadının ayda en az 1 kez elle kendi meme muayenesini gerçekleştirmesi gerekir.

Düz bir yere uzanın ve bir elinizi başınızın altına koyun. Ardından diğer elinizle memenizin yan taraflarına ve koltuk altlarına doğru dairesel hareketlerle masaj uygulayın. Bu uygulama sırasında elinize herhangi bir şişlik ya da kitle gelip gelmediğini kontrol edin. Kontrol sırasında koltuk altına doğru da muayene uygulayın. Meme kanseri belirtileri arasında en önemlisi meme muayenesi sırasında hissedilen şişlik ya da kitledir. Bu nedenle mümkün olduğunca aylık olarak düzenli şekilde kendi muayenenizi ihmal etmemenizi öneririz.