görsel


23 Eylül 1978 Adana’nın Ceyhan ilçesinde doğan Murat Ağırel, ilkokul, ortaokul ve Lise eğitimini Ceyhan’da tamamladı. Ardından Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Otomotiv Bölümü’nden mezun olan Ağırel, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü’nü de başarı ile tamamlamıştır.

2006’da Bizkaçkişiyiz Sivil Toplum Platformu kurucusu ve İstanbul İl Başkanlığını yapan Ağırel, dört büyük Cumhuriyet Mitingi tertibi, 7 Teröre Lanet Mitingi, 3 Hukuka Saygı Mitingi, bin 274 salon toplantısı, 22 Sokak yürüyüşü, 5 Türkiye Forumu düzenledi.

Memleket Sevdalıları Derneği kurucu ve 3 dönem Genel Başkanlığı yapan Ağırel, 2008’de Ergenekon davasında gözaltına alındıktan sonra 7 yıl 3 ay ceza aldı.

Son zamanlarda kamu kurumlarındaki usulsüzlük iddialarıyla alakalı yazılmış en kapsamlı çalışma olan Şaki – İlk Defa Yayımlanan Sayıştay Belgeleri isimli kitabın altına imzasını atmıştır.

Murat Ağırel, son olarak Yeniçağ Gazetesi’nde yazar olarak çalışıyordu. Daha evvel Medya Siyaset ve Oda TV bünyesinde de yazdı. 27. dönem İYİ Parti İstanbul Milletvekili Adayı olmuştu.